Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Univerzita Karlova žaluje prezidenta Zemana. Za bojkot jmenování profesorů

Česko

  10:25aktualizováno  12:22
PRAHA - Akademikům došla trpělivost s prezidentem Milošem Zemanem a jeho postupem vůči univerzitnímu prostředí. A ženou jej proto před soud.

Miloš Zeman na návštěvě Zlínského kraje. foto: ČTK

Podle dvou zdrojů Lidových novin se Univerzita Karlova v Praze a Vysoká škola ekonomická soudně brání ve věci prezidentského „bojkotu“ a nejmenování jejích docentů Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala (UK) a Jana Eichlera (VŠE) profesory. Obě instituce tak (společně s jmenovanými akademiky) podaly na prezidenta republiky žaloby u Městského soudu v Praze.

Žaloby se odvolávají na § 73 zákona o vysokých školách, podle něhož je prezident republiky povinen jmenování úspěšně prověřených kandidátů provést.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman i přes krok akademiků svůj postoj nezmění a tři profesory nejmenuje. „Stanovisko pana prezidenta je neměnné, to znamená pan prezident nejmenuje tyto tři profesory z mimořádně závažných důvodů, které jsme už několikrát prezentovali,“ řekl Ovčáček.

Právo na přezkum

Ředitel Národní galerie Fajt ve svém prohlášení zdůraznil, že právo na přezkum jmenovacích řízení mají jen univerzity. „Podobně jako ředitel gymnázia ctí výsledky maturitní komise a podepisuje předložená maturitní vysvědčení, je zákonnou povinností prezidenta republiky podepsat doporučené jmenovací dekrety,“ poznamenal ve svém prohlášení.

Důvodem pro Fajtovo nejmenování byla informace, že Nárdní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Fajt připomněl, že toto řešení odmítl a prezidentovy argumenty označil za nepravdivé a manipulativní. Proti Zemanovi se kvůli tomu připravuje ještě žaloba na ochranu osobnosti.

Neuskutečněná schůzka

Situaci nejmenovaných profesorů s prezidentem řešil ještě exministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Na konci května o tom jednal společně s rektory na Hradě. Na postoji hlavy státu se nic nezměnilo a žádný posun nepřineslo ani srpnové jednání v Lánech za účasti nové ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD). Dohodla se na něm další schůzka za účasti rektorů na Hradě, která měla být v říjnu. Stále se však neuskutečnila.

Tisková zpráva UK

Univerzita Karlova a Vysoka škola ekonomická se rozhodly podniknout právni kroky ve věci prezidentského rozhodnuti o (ne)jmenovani doc. Jiřího Fajta, Doc. Ivana Ošťádala a doc. Jana Eichlera profesorem.

Doc. PD Dr. et Ing. Jiří Fajt, PhD. působí na Filozofické fakultě UK a zároveň je generálním ředitelem Národní galerie v Praze. Vědecká rada FF UK doporučila na základě hlasování z 20. 3. 2014, aby doc. Fajt byl jmenován profesorem pro obor dějiny uměni a tento návrh následně schválila Vědecká rada Univerzity Karlovy na zasedání konaném 19. 6. 2014. Prezident republiky Miloš Zeman však odmítl jmenování doc. Fajta profesorem.

Doc. RNDr. Ivan Ošťádal, CSc. působí na Katedře fyziky povrchu a plazmatu MFF UK. Vědecká rada MFF UK doporučila na zaklade hlasování ze dne 4.6.2014, aby doc. Ošťádal byl jmenován profesorem pro obor fyzika – fyzika povrchu a plazmatu a tento návrh následně schválila Vědecká rada Univerzity Karlovy na zasedání konaném dne 27. 11. 2014. Prezident republiky Miloš Zeman však odmítl jmenováni doc. Ošťádala profesorem.

Doc. PhDr. Jan Eichler, CSc. působí na Fakultě mezinárodních vztahu VŠE a zároveň jako vědecký pracovník na Ústavu mezinárodních vztahu, jehož zřizovatelem je Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Vědecká rada Fakulty mezinárodních vztahů doporučila na základe hlasováni ze dne 22. 10. 2014, aby byl doc. Eichler jmenován profesorem pro obor mezinárodni politické vztahy a tento návrh následně schválila Vědecká rada Vysoké školy ekonomické v Praze dne 4. 11. 2014. Prezident republiky Miloš Zeman však odmítl jmenováni doc. Eichlera profesorem.

UK a VŠE zastávají názor, ze doc. Fajt, doc. Ošťádal a doc. Eichler splnili veškeré zákonné podmínky a z tohoto důvodu mají na jmenování profesorem právní nárok. Proto se rozhodly podniknout právní kroky, které by zajistily pravomocně rozhodnutí v této záležitosti, a společně s doc. Fajtem, doc. Ošťádalem a doc. Eichlerem podali na prezidenta republiky žaloby u Městského soudu v Praze.

Žalobci odůvodňují zvolený postup tim, ze prezident republiky rozhodnutim o nejmenovani vyse uvedenych osob profesorem nerespektuje zavazny navrh Vedecke rady UK, Vedecke rady VSE a usneseni Vlady CR ze dne 8. 4. 2015, ackoli zakon o vysokych skolach mu takovy postup neumožňuje.

Žaloby se odvolavaji na § 73 zákona o vysokých školách, z něhož vyplývá, že pokud dotyčný úspěšně prošel jmenovacím řízením dle zákona o vysokých školách, je prezident republiky povinen jmenovaní provést a předseda vlády je povinen rozhodnutí o jmenování spolupodepsat. Zákon zde nenabízí prezidentovi republiky žádný prostor pro uvážení a návrh vědecké rady dané vysoké školy je pro něho závazný.

Žalobci se domnívají, že prezident svým jednáním narušuje autonomní povahu řízení o jmenování profesorem, resp. autonomii a nezávislost Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické v Praze jakožto vysokých škol, a zároveň zpochybňuje akademická prava a univerzitni svobody. Nejmenovanim profesoru prezident zasahuje do vnitrniho uspořádání obou vysokých škol a do personálního zabezpečení studijních programů.

Z výše uvedených důvodů navrhují, aby soud vydal rozsudek, kterým prezidentovi uloží, aby vydal rozhodnutí o jmenovaní doc. Fajta, doc. Ošťádala a doc. Eichlera profesorem.

Autoři: ,