23. října 2007 22:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

LN: Záhada vlhkého orloje objasněna

Orloj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orloj | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vlhkost ohrožující složitý mechanismus staroměstského orloje v Praze má prostého původce: sůl. Vyplývá to z chemické analýzy, kterou provedla laboratoř Národního památkového ústavu.

Jak se sůl do jedné z nejatraktivnějších pražských památek dostala? Odborníci tvrdí, že ze dvou zdrojů. „Orloj se nachází v lokalitě, kde bylo okolí v zimě dlouhodobě ošetřováno solí,“ vysvětluje vedoucí laboratoře Ivana Kopecká.

Druhým zdrojem soli jsou podle ní dusičnany v podloží stavby pocházející z rozkládajícího se biologického materiálu. Jde například o splašky, které v podzemí zůstaly z doby, kdy Staré Město ještě nemělo kanalizaci.

Kromě toho způsobují vlhnutí stěn zřejmě i dřívější nešetrné opravy zdiva. Nevhodná omítka umožňuje soli vzlínat a voda, kterou na sebe soli váží, tak postupuje do vyšších pater.

Radní pro kulturu a památky Milan Richter odhaduje, že práce na odstranění vlhkosti začnou v březnu. „Vyhlásíme výběrové řízení na sanační nebo restaurátorskou firmu. Pokud to bude možné, jsem pro opravy orloje za provozu,“ říká radní. Zároveň chce prosadit šetrnější ošetřování chodníků u orloje.

Další podrobnosti
o potížích s orlojem
si přečtěte ve středečním vydání deníku