Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
2. února 2016 11:06, aktualizováno  16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Pandury: lobbista Dalík je vinen. Má jít na pět let do vězení a zaplatit pět milionů

Za údajnou korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur má jít lobbista Marek... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za údajnou korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur má jít lobbista Marek... | foto: ČTK

PRAHA Za údajnou korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu má jít lobbista Marek Dalík na pět let do vězení. Měl by také zaplatit peněžitý trest pět milionů korun. Rozhodl o tom v úterý pražský městský soud. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Dalík vinu odmítá. Jeho advokát se proti rozsudku odvolal, kauzu tak projedná vrchní soud.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral údajně blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň prý předstíral, že má vliv na zakázku.

Podle předsedkyně trestního senátu Veroniky Čeplové byl zásadním důkazem e-mail, který rakouská policie zajistila ve firmě Steyr. Podle tohoto dokumentu zájem o schůzku U Malířů měla česká strana, byly v něm také informace o tom, kdo se schůzky zúčastní. „Dále jednoznačně z e-mailu vyplývá, proč je schůzka svolávána. Říká se tam, navrhuji, abychom si vyslechli jejich návrhy,“ citovala Čeplová z dopisu zbrojařů. Dokument podle soudkyně podpořily také výpovědi svědků - zahraničních zbrojařů, kteří byli přímými účastníky schůzky.

Dalík jednal na příkaz

Podle soudu z důkazů vyplynulo, že žádost o úplatek vyslovena byla a nešlo o výmysl, a že Dalík žádal o úplatek na příkaz někoho jiného. O koho šlo soud neuvedl, i když je prý okruh podezřelých velmi úzký. „Musel vědět, že pokud to praskne, tak to enormně poškodí reputaci České republiky,“ podotkla Čeplová při zdůvodnění rozsudku.

Dokument podle soudkyně podpořily také výpovědi dalších svědků - třeba zahraničních zbrojařů, kteří byli přímými účastníky schůzky. „K tomu jednání tak, jak popisují očití svědci, skutečně v restauraci U Malířů došlo,“ uvedla soudkyně. Podle soudu z důkazů vyplynulo, že žádost o úplatek vyslovena byla a nešlo o výmysl a že Dalík žádal o úplatek na příkaz někoho jiného. „Musel jednat na žádost někoho jiného. Ten okruh těch osob, které přicházejí v úvahu, je poměrně úzký, ovšem nemůžeme s jistotou tu osobu jmenovat,“ podotkla Čeplová.

Přečtěte si, jak o Marku Dalíkovi mluvil Vlastimil Tlustý

Soudkyně se také několikrát dotkla částky, která údajně měla sloužit jako úplatek. Označovala ji třeba za enormní nebo ohromnou. „Musel vědět, že pokud to praskne, tak to enormně poškodí pověst České republiky,“ podotkla Čeplová při zdůvodnění rozsudku.

Soudkyně také odmítla, že by Dalík za zakázku lobboval, což není trestný čin. „Pokud by mělo jít o lobbing ze strany pana obžalovaného, tak je nutné si položit otázku, proč to pan obžalovaný nikdy nepřiznal,“ uvedla soudkyně.

Státní zástupce Dalíka vinil z pokusu o podvod. Soud v úterý právní kvalifikaci změnil na pomoc k trestnému činu přijetí úplatku. „Rozhodně nemohl předstírat a uvádět v omyl v tom, v jakých je osobních vztazích s premiérem Topolánkem,“ řekla Čeplová. Doplnila, že změna právní kvalifikace podle starého trestního zákona byla pro Dalíka výhodnější, protože mu jinak hrozil o dva roky vyšší trest.

Státní zástupce Jan Kořán si nechal lhůtu pro případné odvolání, chce počkat na písemné vyhotovení rozsudku. „Beru rozsudek takový, jaký je,“ řekl novinářům. Žalobce pro Dalíka navrhoval sedm let vězení a peněžitý trest téměř 22 milionů korun.

Advokátovi Tomášovi Sokolovi se nelíbilo, že byl Dalík uznán vinným, aniž by se zjistilo, pro koho úplatek žádal. „Pro mě je to kritická záležitost,“ řekl Sokol, který v závěrečné řeči požadoval zproštění obžaloby. Podle Kořána je však zřejmé, že další důkazy v kauze nejspíš opatřeny nebudou.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Nákup pandurů provázely spory i podezření z korupce

 • 26. listopadu 2003 - Vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) souhlasila s plánem ministerstva obrany pořídit 240 nových transportérů.
 • 13. dubna 2005 - Vláda Stanislava Grosse (ČSSD) schválila záměr koupit transportéry. Krátce nato vypsala tendr, do něhož se přihlásilo sedm firem; ve finále zůstaly finská Patria a rakouský Steyr (součást americké General Dynamics) s Pandurem.
 • 25. ledna 2006 - Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) rozhodla, že koupí 200 transportérů od firmy Steyr za 23,6 miliardy korun.
 • 9. června 2006 - Končící ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) podepsal se Steyrem smlouvu o nákupu transportérů.
 • 7. listopadu 2007 - Náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva potvrdil informace, že transportéry nevyhověly testům.
 • 7. prosince 2007 - Vláda Mirka Topolánka (ODS) rozhodla, že vypoví smlouvu se Steyrem.
 • 2. dubna 2008 - Topolánkova vláda schválila návrh memoranda o testování pandurů. Pokud projdou, vojsko mělo připravit nákup 107 obrněnců. V září ministerstvo oznámilo, že transportéry prošly.
 • 2. března 2009 - Topolánkova vláda schválila koupi pandurů.
 • 13. března 2009 - Náměstek ministryně obrany Martin Barták podepsal smlouvu na dodání 107 pandurů za 14,4 miliardy korun.
 • 30. září 2009 - Česká armáda převzala prvních 17 pandurů.
 • 17. února 2010 - MfD uvedla, že zakázce předcházela smlouva o lobbingu u politiků. Zveřejnila rozhovory s bývalými manažery Steyru, kteří hovořili o provizích pro politické strany.
 • 19. února 2010 - Rakouská protikorupční prokuratura začala prošetřovat kauzu údajné korupce při prodeji pandurů.
 • 23. února 2010 - Policejní prezident Oldřich Martinů rozhodl o zřízení vyšetřovacího týmu k pandurům. Koncem března řekl, že nevyplynulo nic, co by umožnilo zahájit trestní řízení.
 • 14. července 2010 - Nákup pandurů začal vyšetřovat společný tým českých a rakouských policistů.
 • 10. května 2011 - Server Novinky.cz napsal, že v březnu 2011 vypověděl bývalý zaměstnanec firmy Steyr, že Topolánkův blízký spolupracovník Marek Dalík v listopadu 2007 požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za to, že ČR bude pokračovat v nákupu pandurů. Dalík to označil za "úplný nesmysl".
 • 8. října 2012 - Policie v kauze nákupu pandurů Dalíka zadržela, soudce jej ale odmítl vzít do vazby.
 • 4. dubna 2014 - Policie navrhla Dalíka obžalovat z pokusu o podvod, v květnu podalo státní zastupitelství žalobu.
 • 30. června 2014 - Začal soud s Dalíkem. Soud se kauzou zabýval zhruba rok a půl, z toho rok zabrala přestávka, během níž se zařizoval výslech bývalého velvyslance USA v Česku Richarda Grabera. Soudní jednání znovu začalo letos 15. ledna.
 • 2. února 2016 - Soud poslal Dalíka za údajnou korupci na pět let do vězení (soud dnes změnil kvalifikaci z pokusu o podvod na trestný čin přijetí úplatku). Měl by také zaplatit peněžitý trest pět milionů korun. Rozsudek není pravomocný

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!