24. srpna 2016 10:54, aktualizováno  11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lobbista Dalík, odsouzený za pandury, musí nastoupit do vězení nejpozději 1. září

Lobbista Marek Dalík stanul v pondělí dopoledne před pražským městským soudem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Marek Dalík stanul v pondělí dopoledne před pražským městským soudem. | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Lobbista Marek Dalík by měl nastoupit do vězení nejpozději 1. září. V pražské Ruzyni si má odpykat čtyřletý trest za kauzu související s nákupem obrněnců pandur. Uvedla to ve středu mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Soud vynesl pravomocný rozsudek nad Dalíkem na konci letošního května po téměř dvouletém procesu. Případem se ještě bude zabývat nejvyšší soud, kam Dalík podal dovolání.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz