Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lobbista Jindra vydělal na fiktivní reklamě. 'Nosila' ji i Neumannová

Česko

  7:53
PRAHA - Sportovní agentura lobbisty Josefa Jindry Kentaura uměle zvyšovala své výdaje tím, že fakturovala neexistující reklamu na dresech sportovců své stáje, a to včetně své největší hvězdy olympijské vítězky v klasickém lyžování Kateřiny Neumannové.

Kateřina Neumannová foto: ČTK

Informaci přinesly Hospodářské noviny (HN). Obchodní ředitel firmy Petr Šperka byl proto za pražským městským soudem letos v květnu nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení za krácení daně. Soud spočítal, že způsobil státu škodu celkem 25 milionů Kč.

"Byl opravdu odsouzen za zvlášť závažný zločin zkrácení daně," řekla HN mluvčí soudu Martina Lhotáková. "Trest zní: šest let vězení a zákaz výkonu funkcí statutárních orgánů také po dobu šesti let," upřesnila.

Josef Jindra

Podle rozsudku Šperka do účetnictví zanesl faktury za fiktivní reklamu. "V úmyslu zkrátit daňovou povinnost nechal zahrnout do účetnictví od roku 2000 do roku 2003 faktury za reklamu smluvních partnerů prostřednictvím známých sportovců, jako jsou Kateřina Neumannová, Kamila Rajdlová či Michal Vabroušek. A to zejména tvorbou log a dalších propagačních materiálů či návrhy veřejných vystoupení, ačkoliv věděl, že zdanitelná plnění neproběhla," stojí v rozsudku. Sportovci prý o zneužití svých jmen nevědí.

Fiktivní faktury pomohly dramaticky snížit daně společností, které Šperka zastupoval. Jako obchodní ředitel Kentaury způsobil státu škodu skoro devět milionů, jako jednatel firmy Destina 3,2 milionu a jako obchodní ředitel firmy Bolider přes 12 milionů korun.

Jindra, někdejší přítel Neumannové, se podílel i na organizování lyžařského šampionátu v Liberci, za nímž zůstaly milionové dluhy. Naposledy Jindra figuroval v armádní aféře, v níž údajně dojednával provize za přidělení stamilionové veřejné zakázky zbrojařské firmě Patria.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat