Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Lobbista Janoušek chce dřív z vězení, žádá započítat nemoc do výkonu trestu

Odsouzený lobbista Roman Janoušek na archivním snímku z roku 2014. foto: Jiří PánekiDNES.tv

Městský soud v Praze obdržel žádost lobbisty Romana Janouška o započítání doby přerušení z důvodu nemoci do výkonu trestu. Redakci iDNES.cz to potvrdil mluvčí soudu Adam Wenig. Ve vězení má strávit 4,5 roku, dosud tam byl zhruba rok a čtvrt. Pokud by soud žádosti vyhověl, mohl by tak Janoušek být zřejmě propuštěn.
  10:10aktualizováno  10:46

„Bez dalších podrobností mohu sdělit, že soud obdržel žádost odsouzeného o započítání doby přerušení výkonu trestu odnětí svobody do doby jeho výkonu,“ napsal iDNES.cz Wenig. Soud by měl o žádosti rozhodnout po vyžádání potřebných podkladů, kdy by se tak mělo stát, mluvčí neupřesnil.

Jako první na žádost upozornila Česká televize. Odsouzený Roman Janoušek po přerušení nastoupil do pražské věznice Pankrác letos v červenci. Má si odpykat 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý autem srazil ženu a od nehody ujel. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.

Do vězení nejprve nastoupil v roce 2014, trest měl však ze zdravotních důvodů přerušen od března 2016. Výkon trestu soudy Janouškovi ze zdravotních důvodů na jeho žádost přerušovaly opakovaně, naposledy loni na jaře o rok. Do vězení Janoušek znovu nastoupil letos v červenci. Za mřížemi dosud strávil zhruba rok a čtvrt.

Celostátní pátrání, pak přišel sám. Lobbista Janoušek je opět ve vězení

Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit, a Janouška tak zabít.

Trest mu proto soudy opakovaně přerušovaly kvůli tomu, že pobyt za mřížemi by mohl ohrozit jeho život. Krajský soud v Brně na konci dubna Janouškovi prodloužil přerušení výkonu trestu o další dva roky, proti usnesení podal stížnost státní zástupce. Vrchní soud v Olomouci žalobci vyhověl. Janouškův zdravotní stav podle usnesení soudu nebrání tomu, aby mohl pobývat ve výkonu trestu.

Plovárna, kolo i rakouské Alpy

Janoušek také v minulosti dvakrát žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu, ten mu však ani jednou nevyhověl. V létě 2019 nechal Vrchní soud v Praze Janouška sledovat a ukázalo se, že chodí bez doporučeného doprovodu na plovárnu, vyjel si na kole nebo navštívil galerii. 

V médiích se také objevily fotografie serveru Seznam Zprávy z přelomu let 2019 a 2020, na nichž se lobbista bez hole pohybuje na zasněžených svazích rakouských Alp.

Letos v říjnu byl lobbista zároveň přesunut z pražské pankrácké věznice do věznice v Praze Ruzyni. Podle zjištění Ekonomického deníku již nebyl důvod k tomu, aby musel trest vykonávat ve věznici s nemocnicí.

15. ledna 2020

Autoři: ,

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...