Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Haškova‘ mluvčí Mrencová uniká trestu za podvod, nelíbí se ji podmínka ani pokuta

Česko

  14:30
CHEB/PRAHA - Ani druhý odsuzující rozsudek v kauze lobbistky a manažerky komunikace Jany Mrencové není definitivní. Mrencová dostala podmínku a pokutu za to, že se měla za úplatek snažit zarazit vydání kritického článku o někdejším místostarostovi Mariánských Lázní Petru Horkém. Lobbistku letos na jaře potrestal soud už podruhé, ale ani tento verdikt nepřijala. Podle zjištění serveru Lidovky.cz se odvolala, stejně tak učinil státní zástupce.

Jana Mrencová u Okresního soudu v Chebu. foto: Martin Stolař, MAFRA

„Odvolání proti rozsudku podali oba obžalovaní i státní zástupce,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Petr Holub, místopředseda Okresního soudu v Chebu, jenž kauzu vyřizoval. Mrencová vstoupila v širší známost veřejnosti loni v létě, když vyšlo najevo, že inkasuje od Jihomoravského kraje miliony koruny za PR služby pro hejtmana Haška a jeho úřad. Mrencová přitom nefigurovala v oficiálních strukturách kraje.

Za pokus podplácení dostali bývalý politik Horký a lobbistka Mrencová podmínku

Aktuální kauza má kořeny na podzim 2014. Tehdy Mrencová kontaktovala místostarostu Mariánských Lázní za ČSSD Petra Horkého, že se o něm v deníku MF DNES připravuje článek o slabém výsledku sociálních demokratů v komunálních volbách. Text měl mimo jiné poukázat na Horkého roli v případu, v němž byl místostarosta později obžalovaný z tunelování místního Podniku bytového hospodářství. Lobbistka Horkému za obnos 25 tisíc korun nabídla, že zařídí, aby se zmínky o Horkého kauze na stránkách deníku neobjevily.

„Petr Horký jí úplatek ve výši 25 tisíc korun slíbil a současně si domluvili schůzku na 15. října 2014, avšak v blízkosti firmy obžalované Mrencové byl policií zatčen a mimo jiné byla u něho zajištěna finanční hotovost ve výši 20 tisíc korun,“ přiblížil místopředseda chebského okresního soudu Holub. Telefonickou domluvu Horkého s lobbistkou o předání peněz zachytily odposlechy, jež policie na místostarostu nasadila při vyšetřování zmíněné kauzy bytového hospodářství.

Lobbistka dostala 10 měsíců podmíněně a pokutu

Případ Mrencové s Horkým chebský soud poprvé rozpletl v dubnu 2016, dvojice obžalovaná z úplatkářství si vyslechla trest za podplacení a přijetí úplatku. Horký dostal za první skutek šestnáctiměsíční podmínku a pokutu 20 tisíc korun, lobbistka pak za přijetí úplatku odešla od soudu s trestem dvouleté podmínky a pokutou 25 tisíc. Žádný se s výsledkem líčení nesmířil, oba se odvolali ke Krajskému soudu v Plzni a ten kauzu vrátil do Chebu. Odvolací soud mimo jiné poznamenal, že chybí důkazy o připravovaném článku.

Letos v dubnu chebský soud rozhodl v případě znovu, oběma zmírnil tresty. A u Mrencové vyhodnotil její roli v případu jako podvod. Jinými slovy že si příběh o kritickému článku vymyslela, aby z Horkého vytáhla peníze. „Obžalovanému Horkému byl uložen trest odnětí svobody 8 měsíců, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání 18 měsíců a peněžitý trest 20 tisíc korun,“ uvedl místopředseda soudu Holub. Mrencová pak dostala 10 měsíců s odkladem na dva roky a pokutu 25 tisíc.

Jenže ani příznivější tresty lobbistku a bývalého politika neuspokojily, v průběhu léta si podali odvolání. Případem se tak znovu probere plzeňský krajský soud. Výsledek nepřijal ani státní zástupce. Tomu se nelíbilo, že na jednání Mrencové pohlížel soud jako na podvod. Žalobce trvá na přijetí úplatku. „Soud kvalifikoval jednání obviněné Mrencové odlišně od obžaloby, s čímž státní zástupce nesouhlasí. Úsiluje o to, aby soud rozhodl v souladu s obžalobou,“ sdělil serveru Lidovky.cz odpovědný žalobce Viktor Böhm.

Lobbistka Jana Mrencová.
Michal Hašek

Byl to normální PR, hájí Mrencovou advokát

Serveru Lidovky.cz se s Mrencovou navzdory opakovaným pokusům spojit nepodařilo, telefon nezvedala ani nereagovala na zaslané smsky. Nicméně z dřívějšího vyjádření jejího advokáta Josefa Pelecha vyplývá, že konstrukci obžaloby odmítá. Dohoda s Horkým prý představovala klasické služby manažerky komunikace. „Je to učebnicový případ PR - vliv krizové situace na image zastupovaného. Placení služeb v hotovosti nebylo porušením zákona, obžalovaní tak postupovali i v předchozích případech,“ prohlásil.

Tunelování, korupce a machinace

Bývalý místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký (dříve ČSSD) svého času patřil mezi nejvlivnější politiky Karlovarského kraje, v letech 2000 až 2008 byl vicehejtmanem.
Po komunálních volbách v roce 2014 se stáhl z politiky a dnes už nevykonává žádnou volenou funkci, za sebou si však táhne několik trestních kauz.
Jednak jde o případ s lobbistkou Mrencovou, současně čeká na pravomocné vyřešení údajného tunelování Podniku bytového hospodářství a kriminalisté ho stíhají také v aktuální kauze údajných machinací v dotačním programu ROP Severozápad.

Skandál se kolem Mrencové rozpoutal loni v létě, když deník MF DNES upozornil na její spojení s tehdejším hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem. Přestože mělo hejtmanství své vlastní tiskové oddělení, kraj ještě platil miliony PR agentuře patřící lobbistce. Ve vztahu k veřejnosti Mrencová vystupovala pod fiktivním jménem Lucie Proutníková. Policie tak prověřovala podezření, zda nesloužila jako zástěrka pro vyvádění peněz z Haškova úřadu.

Policie případ uzavřela minulý týden, podle jejího závěru nebylo vyplacení 3,7 milionu korun na účet firmy patřící lobbistce trestné. Služby prý za uvedenou částku Mrencová skutečně odvedla. Zda nebyly předražené, je prý podle kriminalistů spíše věcí politické kultury. „Jestli to například nebyl přílišný luxus, už je spíše než věcí zákona záležitost politické odpovědnosti,“ sdělil deníku MF DNES dozorující žalobce Jan Petrásek.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat