Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Loď bláznů inspirovala umělce

Česko

VÝSTAVA

PRAHA Tématem středověké lodi bláznů a možnými významy tohoto fenoménu v současnosti se zabývá výstava v pražské Galerii kritiků. Zúčastnily se jí téměř dvě desítky výtvarníků českých i zahraničních. Přehlídka má název Na lodi bláznů a v galerii v paláci Adria potrvá do 14. září.

Loď naložená blázny a plující od města k městu tak, jak ji výtvarně ztvárnil Albrecht Dürer, skutečně existovala. Prvními pasažéry byli malomocní, později různí chudáci, tuláci, provinilci a šílenci, kteří neměli kde zakotvit, než se nad nimi někdo smiloval.

Název výstavy Na lodi bláznů parafrázuje slavný Boschův obraz, který blázny pojímal nejen v negativním slova smyslu jako vyvržence, ale i v pozitivním -jako společenské kritiky a snílky - autor se nepochybně považoval za jednoho z nich, uvedla kurátorka výstavy Vlasta Čiháková.

Pro historickou konfrontaci kořenů metafory lodi bláznů autorka výstavy pozvala tři mladé umělce různých národností z Nizozemska - Chorvatku Sofii Santosovou, Litevce Redase Diržyma a Izraelce Noama Daroma. Za cennou zkušenost považuje i spoluautorství s českými umělci, kteří překračují hranice.

Dále svá díla vystavují Jiří David, Jan Kadlec, Tomáš Lahoda, Michal Novotný, Milan Salák, Vít Soukup, Jiří Votruba a Martin Zet.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!