Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Logo Bohemians? Za 150 tisíc na rok

Česko

Souhlasili s pronájmem znaku s klokanem klubu ze Střížkova, přesto od kauzy Bohemians dávají ruce pryč. „Máme svých starostí dost,“ říká sekretář TJ Bohemians Richard Šach.

PRAHA Představte si, že vlastníte obyčejný druholigový fotbalový klub a zatoužíte po slavném jménu a logu pražské Sparty.

Nemyslitelné? Možná, zelenobílý znak Bohemians Praha však ještě před dvěma týdny k mání byl. A na roční pronájem stačilo vytáhnout z kasy jen 150 tisíc korun.

Právě za tolik si poslední tým ligy, Bohemians Praha, který vznikl před čtyřmi lety na pražském Střížkově, zlegalizoval klokaní identitu, kterou podle mnohých dosud používal neprávem.

„Přijde mi, že je to obyčejné kupčení. Historii a fanoušky koupit nejde. Je to jen prázdná schránka,“ říká ředitel konkurenčních Bohemians 1905 z Vršovic Lukáš Přibyl.

Jde sice jen o další dílek do mozaiky vleklého sporu o pravost Bohemians, přesto přinesl důležitou zprávu: v české lize je možné obchodovat i s klubovými symboly. Jak to probíhá v praxi?

Ochrannou známku na historické logo s klokanem ve středu dvojkruží vlastní už od roku 1977 Tělovýchovná jednota Bohemians.

Ta logo za symbolickou jednu korunu ročně půjčovala i fotbalovému klubu. Až do chvíle, kdy se před čtyřmi lety ocitl v konkurzu. Tehdy TJ pronajala logo za 100 tisíc do června 2006 Střížkovu.

Jenže ten se slavného loga ani po vypršení smlouvy nevzdal a dál ho používal. „Čtyřikrát jsme je vyzvali, ať logo nepoužívají. Také jsme jim posílali důrazné dopisy, ať se nezaštitují naším členstvím, protože členy TJ nejsou,“ tvrdí sekretář TJ Bohemians Richard Šach.

Podle něj jeho sdružení s „ukradeným“ logem víc dělat nemohlo. „Soudit se? To bychom byli šílenci. Nemáme na svícení nebo topení, tak těžko můžeme běhat po soudech,“ krčí rameny Šach.

Bohemians 1905 měli být první Střížkov si tak našel jinou cestu. Oslovil správce konkurzní podstaty původních Bohemians Praha, kterým i přes konkurz dál platila licenční smlouva, a nabídl mu, že si od něj logo na rok pronajme.

Polovina ze 150 tisíc poputuje TJ Bohemians, zbytek padne na umoření části dluhů klubu, který je už čtyři roky v konkurzu.

„Musíme se pod touto značkou udržet v první lize,“ přiznává sportovní ředitel střížkovské Bohemky Josef Jícha. „Je to první krok ke sloučení všech Bohemek.“

Tělovýchovná jednota proti pronájmu loga nic nenamítala. Má to jedinou potíž: jako první měli být osloveni Bohemians 1905.

Jenže to se zřejmě nestalo. „Nic oficiálního mi správce neřekl, byla to jen taková debata na chodbě před nedávným jednáním v sídle svazu,“ stěžuje si Přibyl.

TJ Bohemians, která se tři roky snažila „setřást“ Střížkov, tak nakonec paradoxně stejnému klubu logo věnovala, byť asi nevědomky.

„Předpokládali jsme, že Bohemka z Vršovic řekne: Bezva, my si logo vezmeme, tím si ho zablokujeme a Střížkov bude v háji,“ připouští své překvapení Šach.

Právě jeho sdružení mohlo jako nezávislá organizace pomoci kauzu rozplést, místo toho od ní dává ruce pryč a nechce, aby si na sebe poštvala jednu nebo druhou stranu.

„Nechceme s tím mít už nic společného. My máme svých starostí dost, třeba aby měli všichni naši sportovci kde skákat a dělat kotrmelce,“ mračí se funkcionář.

Vlastní logo je zatím výhodné Jeho rozhořčení ostatně ještě na jaře přiživilo rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví, který přiznal právo na historické logo výhradně Bohemians 1905. A po půl roce svůj výrok opět zrušil.

Po čtyřech letech tahanic je dnes jisté jediné: z právního hlediska má na originální logo a název v první lize právo střížkovský klub.

„Zatímco klub z Vršovic to logo na jaře tělovýchovné jednotě sprostě ukradl, my jsme ho legálně koupili,“ tvrdí vítězoslavně Jícha.

Svým rivalům z Ďolíčku však moc starostí nepřidělal: klub ze svého pozměněného loga s klokanem za čtyři roky vybudoval populární značku, která se dobře prodává. Přecházet na historické logo by se mu tak stejně moc nevyplatilo.

„Do budoucna bychom se k němu rádi vrátili, ale původní jméno Bohemians Praha je teď hodně zprofanované,“ dodává Přibyl.

***

Spor o logo Historický znak Bohemians Praha si na rok pronajal Střížkov

Zelenobílé logo s klokanem je památkou na čtyřměsíční turné vršovického klubu po Austrálii v roce 1927. K protinožcům měla původně vyrazit československá reprezentace, a proto si Vršovičtí alespoň změnili jméno na Bohemians. To v Austrálii tak proslavili, že ho brzy přijali natrvalo za své. Ochranná známka na logo i název patří od roku 1977 Tělovýchovné jednotě Bohemians, která registruje 4026 členů v 25 sportovních oddílech.

S fotbalovým klubem se „rozešla“ v roce 1993, kdy všechny kluby musely z nařízení fotbalového svazu přejít na formu samostatné akciové společnosti. V březnu Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) rozhodl, že právo užívat historické logo má jen Bohemians 1905. TJ Bohemians s vydáním ochranné známky nesouhlasila a na ÚPV podala trestní oznámení. ÚPV pak v září své původní rozhodnutí zrušil.

Pod stejným logem a jménem jako současní prvoligoví Bohemians Praha hraje v pražské 3. třídě ještě původní klub, který před čtyřmi lety skončil v konkurzu, ale na jaře znovu zahájil činnost. Logo, které nyní využívají vršovičtí Bohemians 1905, se od historického liší kromě jména v několika detailech: klokan má znázorněnu jen jednu nohu a není umístěn ve středu dvou kružnic, ale jen jedné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!