2. ledna 2007 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Loni zemřelo na silnicích rekordně málo lidí

Nehoda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda - ilustrační foto. | foto: Igor Šefr, ČTK

PRAHA Podle předběžných údajů zemřelo v loňském roce na českých silnicích 951 lidí. Počet mrtvých se tak zřejmě poprvé za 17 let dostane pod tisíc. Dopravní policisté ale zdůrazňují, že čísla nejsou definitivní a v příštích dnech se ještě změní.

"Za prvních 11 měsíců vykázala statistika 879 usmrcených a podle opravdu pouze předběžných údajů pak v prosinci zahynulo dalších 72," řekl dnes ČTK dopravní policista.

Podle něj se změní nejen čísla za prosinec, ale pohyb může nastat i ve statistikách za předchozí měsíce. Důvodem jsou například případy, kdy člověk zraněný při nehodě zemře až několik hodin po příjezdu do nemocnice, a ve statistikách se tak objeví až se zpožděním.

Důvodem je zřejmě nový zákon
Podle odborníků i policistů má na současnou situaci na silnicích zásadní vliv nový zákon o provozu na pozemních komunikacích, který kromě přísnějších trestů pro neukázněné řidiče zavedl také bodový systém, celoroční svícení nebo používání dětských autosedaček na všech typech silnic.

Od zavedení zákona 1. července loňského roku vykazovaly statistiky téměř každý měsíc nižší počet nehod i tragických následků.

Extrémní pak byly zejména čísla ihned po jeho vstupu v platnost. Například počet usmrcených za prvních šest prázdninových dní klesl proti stejnému období předchozího roku o 82 procent. Od 1. do 6. července zemřelo při nehodách v ČR pět lidí, loni jich bylo 28.

V srpnu pak dokonce na silnicích zemřelo nejméně lidí za posledních 36 let, 72.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.