Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Loňská střelba v ostravské nemocnici byla rozšířenou sebevraždou

Policisté zasahují ve FN Ostrava. foto: ČTK

Ostrava - Střelba v budově polikliniky ostravské fakultní nemocnice byla podle výsledků vyšetřování rozšířenou sebevraždou. Dvaačtyřicetiletý střelec útočil s představou, že je nevyléčitelně nemocný a lékaři mu nechtějí pomoci. Rozhodl se zabít a nechtěl v tom být sám, řekl novinářům v Ostravě dozorující státní zástupce David Bartoš.
  12:05aktualizováno  12:46

Policie v těchto dnech případ odložila, protože pachatel je mrtvý. Muž zabil loni v prosinci v nemocnici sedm lidí a další zranil. Pak zastřelil sebe.

Myšlenka na rozšířenou sebevraždu v útočníkovi podle žalobce i policie uzrávala delší dobu. Na čin se připravoval několik dnů až týdnů. „V polovině roku 2019 utrpěl úraz a od té doby si začal více všímat svého zdravotního stavu. Trpěl zvýšenou úzkostí o své zdraví,“ uvedl Bartoš. Podle zjištěných informací si pachatel vsugeroval, že trpí rakovinou. I když to žádné z vyšetřeních nepotvrdilo, lékařům nevěřil. Nabyl dojmu, že mu nechtějí pomoci.

„Po té, co lékaři vyloučili fyziologická onemocnění typu rakoviny, dospěli k tomu, že u pachatele bude psychologický problém,“ řekl Bartoš. Potvrdili to i experti, kteří duševní stav střelce zkoumali po činu. Podle nich ale netrpěl žádnou duševní poruchou, která by způsobovala jeho nepříčetnost. „Trpěl jen zvýšenou obavou o své zdraví. To byl základ činu, který spáchal,“ uvedl Bartoš.

Dodal, že když vyšetření neprokázala rakovinu, lékaři střelci doporučili navštívit psychiatra. To ale muž neudělal a rozhodl se se svým životem skoncovat. Pořídil si zbraň, naučil se s ní zacházet. Podle Bartoše ale nechtěl zemřít sám. „Chtěl po sobě zanechat nějaký odkaz. Aby nebyl jedním z řady nevyléčitelně nemocných, kteří se zabili,“ uvedl.

Podle ředitele moravskoslezské policie Tomáše Kužela si muž pořídil model zbraně, který se používá ve školách a po úpravách může být funkční. Tyto dodatečně úpravy způsobily to, že se zbraň při střelbě zasekávala. To podle Kužela několika lidem umožnilo z čekárny utéct a zachránit si život.

Bartoš řekl, že pistole se zasekla třikrát. Technické problémy způsobily i to, že se vrah nezastřelil na místě činu, jak měl původně v úmyslu. Nemocnici opustil a odjel na místo, které znal a zastřelil se tam. Policie dál zjišťuje, kdo zbraň upravil a od koho ji střelec získal. „Úprava zbraně byla trestná. Nesouvisí to ale s útokem, protože on si ji pořídil už upravenou. Proto jsme to oddělili a řešíme to samostatně,“ řekl Kužel.

Podle Bartoše si střelec polikliniku fakultní nemocnice vybral spíše náhodou. Prostředí znal, protože tam chodil na některá vyšetření. „To mohl být jeden z motivů. Dalším mohlo být to, že se dalo předpokládat, že tam bude větší množství lidí,“ řekl. Potvrzuje to i jeho chování v budově. Procházel ji nějakou dobu a hledal čekárnu, v níž bude nejvíce pacientů.

  • Střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky 10. prosince 2019 po 07:00. Pacienty střílel z nelegálně držené zbraně z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Zabil šest lidí a tři zranil. Sedmou obětí se stala kriticky zraněná žena, která zemřela o dva dny později.
  • Tragédie se výrazně dotkla příslušníků bezpečnostních složek. Na místě zemřeli dva pracovníci Vězeňské služby (VS) i manželka zaměstnance Celní správy ČR. Jeden z příslušníků VS doprovázel k lékaři nezletilou dceru, život jí zachránil tím, když ji před střelcem zaštítil vlastním tělem. Generální ředitel VS Petr Dohnal udělil Petru Langovi in memoriam Medaili za statečnost.
  • Dvaačtyřicetiletému pachateli činu z Opavska se podařilo z nemocnice odejít před příjezdem policie. Navštívil svou matku, které se s činem svěřil a oznámil jí, že se zabije. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci.
  • Policisté vyšetřovali motiv či to, kde pachatel získal nelegálně drženou zbraň. Jednou z vyšetřovacích verzí byla údajná nemoc útočníka, který na sociálních sítích uváděl, že trpí rakovinou. Podle médií byl střelec stavební technik, zhruba od půlky října byl nemocný. Jeho zaměstnavatel v této souvislosti uvedl, že posledních 14 dní byl v pracovní neschopnosti a myslel si, že trpí závažnou chorobou. Lékaři ale na nic nepřišli, takže ho neměli jak léčit.
  • Podle policie mohla být motivem nespokojenost muže s tím, jak lékaři přistupovali k jeho léčbě. "Vyšetřování nepotvrdilo, že by muž byl fyzicky nemocný. Vše ale směřuje k nějakému duševnímu onemocnění. S tímto policie pracuje," uvedl v červnu státní zástupce David Bartoš.
  • V polovině srpna Bartoš oznámil, že policie případ odložila. Rozhodla tak proto, že pachatel je mrtvý. A dnes Bartoš před novináři v Ostravě dodal, že střelba byla podle výsledků vyšetřování rozšířenou sebevraždou. Střelec útočil s představou, že je nevyléčitelně nemocný a lékaři mu nechtějí pomoci. Rozhodl se zabít a nechtěl v tom být sám.
  • Po činu bylo u vchodu do polikliniky zřízeno provizorní pietní místo, kde mohli lidé zapálit svíčku či položit květiny. V květnu ostravský magistrát oznámil, že v místě vznikne památník obětem, který vytvoří výtvarník Lukáš Dvorský.
  • Památku zesnulých uctili minutou ticha ostravští a krajští zastupitelé, uskutečnila se také mše v nemocnici. Soustrast vyjádřili i politici. Premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě Ostravy řekl, že k uctění památky obětí střelby se po celé republice rozezní sirény; v poledne 17. prosince 2019 houkaly dvě minuty a 20 vteřin. Naposledy se sirény kvůli uctění památky neštěstí rozezněly 22. prosince 2018, kdy připomněly 13 obětí důlního výbuchu ve Stonavě na Karvinsku.
  • Na podporu zraněných i rodin obětí vznikla sbírka, která se uzavřela 31. března. Na sbírkový účet přispělo zhruba 6000 dárců z řad jednotlivců, spolků, organizací, firem a dalších subjektů. Na účet poslali více než osm milionů korun. Vznikly i další účty, které souvisejí s konkrétní rodinou, lidé například poslali rodinám dvou dozorců Vězeňské služby (VS), kteří zahynuli při střelbě, 1,66 milionu korun.
  • Ocenění za vysoce profesionální koordinaci bezpečnostního zásahu se dostalo řediteli moravskoslezských policistů Tomáši Kuželovi. Získal Medaili hejtmana a Čestné uznání. Kužel uvedl, že to není cena pro něj, ale pro všechny policisty, kteří se na zásahu podíleli. Kužel při převzetí ocenění vyjádřil uznání také lékařům.
  • Střelba v Ostravě je druhou nejtragičtější událostí svého druhu v Česku. Více obětí si vyžádala jen střelba v restauraci Družba v Uherském Brodě v únoru 2015, kdy dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář Zdeněk Kovář zastřelil osm lidí a nakonec i sebe.
Autor: