Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Loňský rok byl v Česku pátý nejteplejší od roku 1961. Nadprůměrné byly ale i srážky

Déšť (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Déšť (ilustrační foto). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Praha Loňský rok v Česku byl spolu s lety 2000 a 2007 pátý nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové průměrné roční teploty počítat. Loňský průměr 9,1 stupně Celsia byl o 1,2 stupně vyšší, než je dlouhodobý normál. Nadprůměrný byl rok 2020 také množstvím srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu. Údaje jsou předběžné a ještě se mohou změnit.

 Meteorologové hodnotí loňský rok v Česku jako teplotně silně nadnormální. Vyšší průměrnou teplotu zaznamenali jen v letech 2014 a 2015, dále v rekordním roce 2018 a také předloni. Stejný roční průměr vykazovaly roky 2000 a 2007, se kterými tak rok 2020 sdílí pátou až sedmou příčku na žebříčku nejteplejších.

V loňském roce zaznamenali meteorologové jen dva měsíce, jejichž průměrná teplota nepřesáhla normál z let 1981 až 2010. Prvním byl květen, který byl o 1,2 stupně chladnější, druhým červenec s odchylkou od průměru minus 0,1 stupně Celsia.

Naopak teplotně výrazně nadprůměrný byl loňský únor. Oproti dlouhodobému normálu byl teplejší o 4,6 stupně Celsia a spolu s únorem roku 1966 se tak řadí na čelo nejteplejších únorů za posledních 59 let.

Srážek loni v Česku spadlo 761 milimetrů na metr čtvereční, což představuje 111 procent průměru z let 1981 až 2010. „Jedná se o desátý nejvyšší roční úhrn srážek zaznamenaný v období od roku 1961,“ uvedly meteoroložky ČHMÚ Klára Sedláková a Lenka Crhová.

K vysokému srážkovému úhrnu přispěl hlavně červenec, kdy napršelo 151 milimetrů vody na metr čtvereční. Výrazně nadprůměrný byl také únor a říjen, kdy spadlo více než dvojnásobné množství srážek, než je v těchto měsících běžné.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...