Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

"Miluji tě, Natálko, navždy." Lopeník se loučil s mrtvými dívkami

Česko

  19:58
LOPENÍK - Ten provizorní pomník nelze přehlédnout. Zbytky rozbitého plotu obklopené svíčkami už týden září do noci. Mezi nimi položení plyšáci s dojemnými vzkazy. Od tragédie v Lopeníku uběhl týden, ale je to krátká doba na to, aby zahojila rány.

Svíčky a květiny zaplnily místo tragédie v obci Lopeník na Uherskohradišťsku. Při havárii jednoho ze závodních vozů sobotní RallyShow Uherský Brod zde zahynuly čtyři dívky foto: ČTK

„Miluji tě, Natálko, navždy, Tvůj Denny,“ napsal kdosi na jednu z postaviček položených u plotu. Společně s květinami, fotografiemi a desítkami svíček. A vyřezávaným dřevěným křížem se srdcem a jmény obětí.

Lidé přinesli i hračky a fotografie
Hračky přinesené k pomníčku

Vesnička Lopeník je roztroušená po okolních svazích, ale na tom místě se za uplynulé dny zastavili snad všichni. Z plochy, kde vyhasly životy dvou místních dívek a dalších dvou jejich kamarádek z nedaleké Nivnice, se stalo notně bolavé srdce obce.

ČTĚTE VÍCE:

Beáta, Klára, Natálie a Karolína zemřely pod závodním autem, které nečekaně vybočilo z dráhy. Nejmladší bylo sedm, nejstarší dvacet. „Už bychom chtěli mít klid. Od zvědavců, ale i od všech těch televizích kamer, všechno to znovu a znovu připomíná,“ říká místní žena procházející kolem.

Mladík s tím bude muset žít

Je sobota odpoledne, přesně týden po tragédii. V pátek se konal pohřeb v Nivnici, před chvílí se rodina pietně rozloučila s oběma lopenickými dívkami v domě, kde žily. Rakve tam zůstaly na provizorním katafalku, cestou do sousední Březové na zádušní mši minuly i dějiště tragédie. U kostela čekají desítky lidí: příbuzných, známých i přátel. Dovnitř chrámu se ani všichni nevejdou, stojí venku pod oblohou zataženou těžkým mrakem.

Parte a fotografie dívek

Parte a fotografie dívek

Místní litují života dívek, ale také si uvědomují, jak blízko možnému neštěstí byli i oni. Mnozí z nich se také kolem závodů pohybovali, zvědavost jim nedala. Poryvy větru, které i v době pohřbu jdou po úbočí Bílých Karpat, jen připomínají jednu z možných příčin vyjetí auta z jinak rovné cesty.

ČTĚTE VÍCE O TRAGÉDII:

O tom, co se stalo, už Lopeničtí příliš diskutovat nechtějí, aby rodiny ještě více netrýznili. Jedno téma však visí ve vzduchu: osud mladíka, který byl také při havárii zraněn. Novinám řekl, že měl hlídat plochu kolem silnice, ale dívky tam šly za ním. Pokud to policie potvrdí, může se za porušení povinností dostat před soud. „Už ten fakt je pro něj obrovský trest, bude s tím muset žít celý život. Byli si s těma holkama blízcí,“ říká muž spěchající na obřad. „Proč ho trestat dál,“ přemítá.

Rodinám se snaží aspoň trošku pomoci sbírka

Tam, kde na úřední desce lopenické radnice visely ještě před týdnem instrukce k závodu, jsou dnes čtyři smuteční oznámení. Radnice na mši do sousední Březové vypravila i zvláštní autobus, radí také, jak nejlépe pomoci rodičům prostřednictvím sbírky.

Pomníček obětem nehody v Lopeníku

Pomníček obětem nehody v Lopeníku

Otázka zůstává i nad tím, jak do budoucna bude vypadat pomníček na místě tragédie. Ze dvou, které tam lidé minulý týden vytvořili, zbyl jeden: ten menší zmizel a stal se součástí „velkého“. Stál u hromady dřeva, které se mohlo od svíček vznítit - ale hlavně přímo pod okny domu, kde žije rodina zraněného mladíka.

Jedno je jasné: souhlasit s podobnými závody si už nikdy nikdo v Lopeníku netroufne. Konečně, také organizátoři uherskobrodské rallye ohlásili, že ji už nikdy opakovat nebudou.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...