Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lopraise potrápila v poušti technika

Česko

NA SLAVNÉ RALLYE DAKAR MĚL POTÍŽE DALŠÍ ČESKÝ ZÁVODNÍK

COPIAPÓ (Chile) Josef Macháček se čtyřkolkou obsadil v deváté etapě slavné Rallye Dakar druhé místo a celkově je dál třetí. Aleš Loprais s tatrou měl na trati velké potíže, musel svůj kamion opravovat.

Do cíle v chilském Copiapó dojel na osmnáctém místě se ztrátou 2:48 hodiny na Rusa Kabirova.

Loprais se v úvodu 235 km dlouhého měřeného úseku držel na třetím místě za ruskými kamazy, ale po 77 kilometrech jeho tatra zůstala stát. Opravou ztratila česká posádka více než hodinu času. Navíc musela znovu zastavit na 110. kilometru a podle České televize řešit problémy s turbodmychadlem.

Nejlepšího výsledku v dosavadním průběhu soutěže dosáhl další český zástupce v kategorii kamionů Vlastimil Vildman s liazem, který dojel devátý za vítězným Rusem Firdausem Kabirovem.

Loprais se po pondělním poklesu z druhé na třetí příčku, který byl zapříčiněn defektem pneumatiky, v průběžném pořadí propadl na čtvrté místo. Do jeho čela se vrátil Kabirov, jenž má čtyřminutový náskok před šestinásobným vítězem Vladimirem Čaginem. V kategorii automobilů si dojel pro páté letošní dílčí prvenství Španěl Carlos Sainz. Z manka na vedoucího Katařana Násira Attíju ukrojil necelé dvě minuty, oba jezdce Volkswagenu nyní dělí 3:18 minuty.

Na motocyklu byl nejrychlejší Američan Jonah Street, který vybojoval druhé etapové vítězství v kariéře s náskokem více než tří minut. Celkově však ztrácí téměř čtyři hodiny na vedoucího Španěla Marka Comu, který byl tentokrát devátý. Stěžoval si, že startoval v mlze, což mu ztížilo navigaci.

„Naše první skupina jezdců se ztratila. Zahnuli jsme doprava, když jsme neměli. Když jsme se vrátili zpátky, druhá skupina nás dojela. Byl to chaos,“ konstatoval Coma, který však přišel jen o minutu svého náskoku v celkové klasifikaci na obhájce prvenství Francouze Cyrila Desprése. Street připustil, že mu nahrálo, že startoval až ve třetí skupině. „Je to paráda, prostě paráda,“ radoval se Američan.

Dnešní etapa vrátí účastníky Dakaru do And a na argentinské území. Trasa měří 862 km, měřený úsek tvoří 176 km.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...