Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Loutka, či korupčník? Dbalý a spol. přes něj měli vyprat 17 milionů, mezi obžalovanými ale chybí

Česko

  6:00
PRAHA - Podílel se na korupci, nebo jen poslouchal příkazy skupiny kolem Vladimíra Dbalého? Během prvních dvou týdnů soudu v kauze Nemocnice Na Homolce jméno Zdeňka Berana znělo opakovaně. Na jeho účtu totiž skončily peníze pocházející z údajného tunelování nemocnice. Přesto Beran v kauze figuruje pouze jako svědek a dokonce jako poškozený.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý foto: Petr TopičMAFRA

To jméno neopomněl zmínit žádný z obžalovaných v kauze Homolka. A ze slov Vladimíra Dbalého a dalších šlo cítit křivdu: Proč nesedí na lavici obžalovaných s námi? Zdeněk Beran totiž v korupční kauze figuruje pouze jako svědek a dokonce jako poškozený - jeden z obžalovaných Petr Kutil ho napadl. (ČTĚTE VÍCE)

Jenže podle Dbalého a dalších aktérů korupční aféry kolem Nemocnice Na Homolce tomu mělo být jinak. „Prokazatelně u něj skončilo 17 milionů, koupil si například auto, dovolenou,“ tvrdil Dbalý během své řeči u soudu. Stejný argument několikrát zopakoval a neodpustili si ho ani lékařovi kolegové z lavice obžalovaných.

Pomohl policii

Proč jim Beran tolik leží v žaludku? Policii zjevně svoji výpovědí pomohl, když popsal pozadí vyvádění peněz z údajně zmanipulované zakázky na digitalizaci chorobopisů. A co víc, netají se ani tím, že se na něm aktivně podílel. Část vytunelovaných peněz skončila na jeho soukromém účtu.

Server Lidovky.cz se na výtky Dbalého a spol. kvůli Beranovi dvakrát ptal státního zástupce Zdeňka Matuly, pokaždé ale odmítl věc rozebírat. „Je to součást obhajoby, já se k tomu v této fázi řízení vyjadřovat nebudu, možná se vyjádřím v rámci závěrečné řeči. Obecně platí, že tam kde státní zástupce má za to, že byl spáchán trestný čin, pak jsou k tomu činěny patřičné kroky. Pakliže nemá za to, že by spáchán trestný čin, pak se trestní stíhání nevede,“ řekl serveru Lidovky.cz.

I když žalobce nechce Beranův případ rozebírat, leccos lze vyčíst z textu obžaloby. V něm sice uvádí, že peníze skutečně doputovaly až na Beranovo soukromé konto, avšak vždy zmiňuje, že jen plnil cizí příkazy.

Beran oficiálně ovládal společnost VIRMIL (ve skutečnosti za ní podle obžaloby stáli Dbalý a spol.), do níž se přelily peníze z nastrčené firmy DISOL. Právě ta podle detektivů neférově vyhrála tendr na digitalizaci chorobopisů, přičemž zakázku nechala provést subdodavatele.

DISOLU nemocnice vyplatila 150 milionů korun, přičemž vyřazená společnost ICZ nabídla zakázku udělat za 94 milionů. Homolce tak podle obžaloby vznikla škoda 57 milionů, které šly do kapsy Dbalého, jeho náměstka Michala Toběrného, jednatele Holte Medical Petra Kutila a ministerského úředníka Pavla Kocourka.

Přišlo mu 17 milionů

„Na účtu společnosti VIRMIL nebyly žádné četné či významné pohyby, až na kreditní pohyb ve výši cca. 17 milionů, který zde byl připsán jako zisk společnosti DISOL. Z bakovního účtu společnosti VIRMIL tuto částku, po zaplacení daně z příjmu, převedl Zdeněk Beran na základě pokynu Petra Kutila a Tomáše Kadlece na svůj soukromý bankovní účet. Poté byla společnost VIRMIL z rozhodnutí Petra Kutila prodána,“ popisuje Matula v obžalobě finanční toky. Lze předpokládat, že s jejich rekonstrukcí vyšetřovatelům pomohl právě Beran.

Kutil, tehdejší Beranův nadřízený, jenž ho měl úkolovat, nicméně u soudu tvrdil, že žádné příkazy k převodům mu nikdy nedával. „Buď bych dával svépravnému člověku příkazy - tohle dělej s účtem a podobně - ale takhle vztahy nefungují, nebo si pan Beran vymýšlí. Proč, to nevím,“ uvedl podnikatel u soudu.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, vlevo advokát Roman Lamka,...
Zleva obžalovaní Tomáš Kadlec, Vladimír Dbalý a advokátka Petra Lamková.

Podle Beranova advokáta Jiřího Matznera jsou výpady obžalovaných vůči jeho klientovi očekávané. „Já bych se nehájil jinak,“ řekl serveru Lidovky.cz. Jestli si Beran za špinavé peníze pořídil dovolenou s autem ale nedokázal říct. „O penězích netuším vůbec nic, jestli si z nich něco kupoval nebo kde skončily,“ odpověděl Matzner.

Nebylo to tak strašné

Zajímavý se jeví ještě jeden moment: kvůli napadení z 29. července 2014, kdy již obviněný Kutil neudržel nervy na uzdě a uštědřil Beranovi několik ran pěstí, nechce poškozený muž žádné odškodné. „Říká, že to zase nebylo tak strašné,“ vysvětlil Matzner.

Na Berana ale čeká přinejmenším hodně nepříjemný výslech u soudu, kde ho zahrne otázkami na tělo nejen předsedkyně senátu Silvie Slepičková, ptát se ho však bude i obhajoba. Výslechy svědků by podle všeho měly začít v březnu, kdy hlavní líčení v jedné z největších novodobých korupčních kauz bude pokračovat.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat