Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Lovce větru“ zabila turbulence

Česko

Vyšetřovatelé zveřejnili detaily o nehodě Stevea Fossetta. Letěl akrobatickým letadlem a bez padáku

WASHINGTON Steve Fossett, známý americký miliardář se srdcem dobrodruha, prý havaroval kvůli silným turbulencím. Po skoro dvou a půl letech to oznámili vyšetřovatelé Americké národní rady pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Jak informoval britský zpravodajský server BBC, kvůli větru pak pilot ztratil kontrolu nad svým strojem, který narazil do jedné hory v pohoří Sierra Nevada. Z vyšetřování také vyplývá, že vedle silného větru k nehodě přispěl i řídký vzduch a hornatý terén.

Turbulence, které Fossetta dostihly, byly nejspíš mnohem silnější než jediný motor jeho letadla. Pilot tak už nemohl přimět svůj malý stroj k dalšímu stoupání. Oblast, která se stala Fossettovi osudnou, je přitom silným větrem dost pověstná. „Občas mi stydla krev v žilách, když jsem tam létal za větru,“ řekl agentuře AP soukromý pilot Adam Mayberry. Ostatní zdejší piloti se k tomuto názoru přidávají. Podle nich tady vítr dokáže roztočit letadlo jako list ze stromu, anebo mu dokonce utrhnout křídlo.

Jak napsala agentura AP, turbulence se zde objevují zcela nečekaně, a to z jakéhokoliv směru. Takže se nedají předvídat. Dokonce i cestující, kteří tudy s aerolinkami často létají, prý vědí, že mezi Las Vegas a Renem je mnohem lepší mít zapnuté bezpečnostní pásy.

Riskantní let bez padáku Vyšetřovatelé ve své zprávě také uvedli, že Fossettovo letadlo padalo obrovskou rychlostí. Podle toho, jak byla poškozena vrtule a část motoru, se domnívají, že stroj vzplanul až v momentu dopadu. Oheň následně zničil většinu trupu letadla. Miliardář prý nemohl ani vyskočit. Jak tvrdí vyšetřovatelé ve svém hlášení, nevzal si s sebou totiž padák. Třiašedesátiletý dobrodruh se ztratil v září 2007. Tehdy se chtěl jen tak pro radost na dvě až tři hodiny proletět. Vybral si dvousedadlové letadlo Bellanca 8KCAB-180, které se používá i k akrobatickému létání. Na ranč v Nevadské poušti se ale už nevrátil.

Po neúspěšném pátrání, do kterého se zapojila řada profesionálů i dobrovolníků, byl po půl roce prohlášen za mrtvého. Až v říjnu 2008 byl v třítisícové výšce v horách nalezen ohořelý vrak letadla a lidské ostatky. Testy DNA potvrdily, že patřily Fossettovi.

„Lovec větru“, jak byl přezdíván, začínal jako burzovní makléř. Poté, co si vydělal dost peněz, se ale začal věnovat svému největšímu koníčku - sportu. Kromě létání miloval také plachtění na moři nebo plavání. Celkem překonal 115 světových rekordů.

***

Některé rekordy

Stevea Fossetta:

* Byl první, kdo obletěl Zemi bez

mezipřistání a doplňování

paliva. Let z roku 2005 měřil

přes 41 tisíc kilometrů.

*V roce 2002 samostatně

obletěl Zemi i v balonu. Drží

rekord také za nejrychlejší let

balonem. Za 24 hodin uletěl

3186 mil (asi 5200 km).

*Na plachetnici Cheyenne

obeplul nejrychleji celý svět.

* Svět obletěl nejrychleji také

vzducholodí, obrovským

Zeppelinem NT.

* Nejpomaleji přeplaval

Lamanšský průliv.

* Zdolal více než 400 horských

vrcholů.

* Se psy přešel celou Aljašku

v závodu Iditarod.

* Dokončil i závod Iron Man.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!