Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lovci orgánů: svítá naděje pro těžce nemocné

Česko

  7:00
PRAHA - Třicátnici Markétě Filipové transplantovali před časem nové srdce. Než se ho dočkala, neušla bez zastavení ani padesát metrů. Čtyři měsíce po operaci si troufne na výlety, plave a chodí na procházky se psem.
Transplantace (ilustrační foto)

Transplantace (ilustrační foto) foto: ČTK

Na podobné štěstí čeká dalších asi 900 Čechů zapsaných na listině čekatelů na srdce, ledviny, játra, plíce a slinivku. Životně důležitých orgánů je pro ně stále méně. Teď jim ale svitla naděje, že se jich skoro všichni dočkají, a navíc rychleji než dosud. V Česku totiž vznikla s přispěním evropských fondů nová funkce – dárcovský konzultant.

ČTĚTE TAKÉ:

O co jde? Zkušení lékaři začnou v nemocnicích vyhledávat vhodné dárce orgánů: pacienty s prokázanou smrtí mozku nebo s nezvratnou zástavou krevního oběhu. V pilotním projektu už vyškolilo Koordinační středisko transplantací (KST) 20 konzultantů, kteří mu budou vhodné dárce nabízet. Celkem jich má během pár let pracovat ve všech fakultních nemocnicích asi sedmdesát.

Až dvojnásobný nárůst

Obavy ze zneužití systému rozptyluje ředitel KST Pavel Březovský. „Konzultanti nejsou ošetřujícími lékaři potenciálního dárce a nemají vliv na jeho léčbu. Nerozhodují ani o tom, komu bude orgán transplantován. To má za úkol naše středisko,“ podotýká. Konzultant má dbát na dodržování zákonných pravidel dárcovství a využívat znalosti o podpůrné léčbě, která má udržet orgány až do operace v nejlepším stavu.

Kolik lidí čeká na nový orgán? (grafika)

Kolik lidí čeká na nový orgán? (grafika)

Nyní se počet dárců pohybuje okolo dvou set osob ročně. Jejich odebrané orgány zachrání nebo změní život k lepšímu 450 lidem. Počet dárců by však s přispěním konzultantů mohl být až dvojnásobný. Uspokojit by se tak mohla většina lidí čekajících na vhodný orgán.

Podobný systém zavedli nedávno i jinde v Evropě a osvědčil se. „Například v Portugalsku díky činnosti konzultantů vzrostl počet transplantací o třetinu,“ říká ředitel.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat