Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
10. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lovci orgánů: svítá naděje pro těžce nemocné

Transplantace (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Transplantace (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Třicátnici Markétě Filipové transplantovali před časem nové srdce. Než se ho dočkala, neušla bez zastavení ani padesát metrů. Čtyři měsíce po operaci si troufne na výlety, plave a chodí na procházky se psem.

Na podobné štěstí čeká dalších asi 900 Čechů zapsaných na listině čekatelů na srdce, ledviny, játra, plíce a slinivku. Životně důležitých orgánů je pro ně stále méně. Teď jim ale svitla naděje, že se jich skoro všichni dočkají, a navíc rychleji než dosud. V Česku totiž vznikla s přispěním evropských fondů nová funkce – dárcovský konzultant.

ČTĚTE TAKÉ:

O co jde? Zkušení lékaři začnou v nemocnicích vyhledávat vhodné dárce orgánů: pacienty s prokázanou smrtí mozku nebo s nezvratnou zástavou krevního oběhu. V pilotním projektu už vyškolilo Koordinační středisko transplantací (KST) 20 konzultantů, kteří mu budou vhodné dárce nabízet. Celkem jich má během pár let pracovat ve všech fakultních nemocnicích asi sedmdesát.

Až dvojnásobný nárůst

Obavy ze zneužití systému rozptyluje ředitel KST Pavel Březovský. „Konzultanti nejsou ošetřujícími lékaři potenciálního dárce a nemají vliv na jeho léčbu. Nerozhodují ani o tom, komu bude orgán transplantován. To má za úkol naše středisko,“ podotýká. Konzultant má dbát na dodržování zákonných pravidel dárcovství a využívat znalosti o podpůrné léčbě, která má udržet orgány až do operace v nejlepším stavu.

Kolik lidí čeká na nový orgán? (grafika)

Kolik lidí čeká na nový orgán? (grafika)

Nyní se počet dárců pohybuje okolo dvou set osob ročně. Jejich odebrané orgány zachrání nebo změní život k lepšímu 450 lidem. Počet dárců by však s přispěním konzultantů mohl být až dvojnásobný. Uspokojit by se tak mohla většina lidí čekajících na vhodný orgán.

Podobný systém zavedli nedávno i jinde v Evropě a osvědčil se. „Například v Portugalsku díky činnosti konzultantů vzrostl počet transplantací o třetinu,“ říká ředitel.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!