5. prosince 2017 10:07, aktualizováno  21:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasiči měli uvízlého psa na dosah, ten se ale schoval do sítě chodeb. Velitel zásah ukončil

Podle zpráv z terénu krátce před třetí hodinou je pes naživu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle zpráv z terénu krátce před třetí hodinou je pes naživu. | foto: HZS Plzeňského kraje

BERNARTICE V úterý ráno se vypravili do Bernartic na Tachovsku v Plzeňském kraji pražští hasiči se speciální jednotkou USAR, jejichž úkolem bylo pomoci plzeňským kolegům při záchraně loveckého psa. Hrubosrstý jezevčík uvízl v sobotu ve skalách bernartického kamenolomu. Když ho měli hasiči v pozdním odpoledni na dosah, vystresovaný pes se schoval do sítě chodeb. Krátce po půl osmé večer velitel zásahu akci ukončil.

„Poslali jsme na vyžádání kolegů z Plzeňského kraje jedno družstvo týmu USAR. Jde o specialisty na vyhledávání osob a zvířat, USAR je zkratka Urban Search And Rescue. Mají zkušenosti z nepřístupných míst, zasahovali ve světě u různých zemětřesení. Disponují speciální technikou, štěrbinovou kamerou a echolokátorem,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.  

Specialisté z týmu USAR byli na místě zhruba od devíti hodin dopoledne. Během dne se psa díky sonaru podařilo lokalizovat, v průběhu odpoledne pak záchranáři navázali se zvířetem vizuální kontakt. 

05.prosince 2017 v 07:25, příspěvek archivován: 05.prosince 2017 v 11:02

Pražští hasiči s USAR týmem vyrazili na pomoc uvízlému psovi do Bernatic na Tachovsku. Na místě budeme spolupracovat s kolegy z HZS Plzeňského kraje. Tým disponuje speciální štěrbinovou kamerou a má zkušenosti při vyhledávání osob a zvířat v nepřístupných místech nebo závalech.

Padesát centimetrů od psa

„Nad jezevčíkem se nachází zhruba metr až dvě zeminy, kolegové se k němu snaží dostat. Podle mého odhadu je záchrana pejska otázky hodiny až dvou,“ sdělila serveru Lidovky.cz krátce po 17. hodině mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Pavla Jakoubková.

Psa kolem půl páté odpoledne zachytila štěrbinová kamera, za dalších padesát minut je od sebe dělil ani ne půl metru. „Když už byli hasiči téměř na dosah, vystresovaný pes se schoval do sítě chodeb. Hasiči se prokopali až do míst, kde ho spatřili naposledy. Dál už ho nezachytila ani štěrbinová kamera, ani echolokátory,“ uvedla Jakoubková.

Práci komplikuje hasičům složitý terén.
Ztracený pes se jmenuje Milda.

Hasiči se prokopali do hloubky tří metrů. Dál pokračovat nemohli, protože by mohli vystavit nebezpečí sami sebe. V případě dalšího hloubení hrozilo sesunutí svahu, terén je nestabilní. 

Velitel zásahu se v půl osmé večer, to znamená po 34,5 hodinách od přijetí hlášení o ztraceném zvířeti, rozhodl zásah definitivně ukončit. Nicméně podle mluvčí je chodba prokopaná, pes má tedy otevřenou cestu ven. „Je už na majiteli pejska, jestli mu na kraj chodby přinese klobásu, salám nebo ho přiláká jinak,“ podotkla mluvčí Jakoubková.

Pes se zaběhl při honu, hasiči ho zachraňují od pondělí

Norovací pes se zaběhl jednomu z myslivců při honu, jenž v sobotu v Bernarticích probíhal. Hasiči přijali oznámení o ztraceném zvířeti v pondělí ráno, na místo vyrazilo sedm hasičských jednotek z Plzně, Domažlic či Horšovského Týnu. Práci jim však komplikuje zima, mráz a těžko prostupný terén. Záchranné práce probíhaly i v noci, hasičům se však k psovi stále nepodařilo dostat.

Pes, který strávil šestnáct dní v liščí noře.

Pes, který strávil šestnáct dní v liščí noře.

Na Plzeňsku vyjíždějí hasiči k záchraně zvířat poměrně pravidelně, vytahují uvízlé koně, krávy či labutě z jezu. Operace na záchranu jezevčíka se vymyká nasazením velkého počtu jednotek a především USAR týmu. Extrémní příběh s podobným scénářem se odehrál letos na jaře poblíž obce Vyskeř v Českém ráji, kde se pes vysvobodil ze zasypané nory po dlouhých šestnácti dnech.

Echolokátor

Hlavní zbraní družstva z týmu USAR je takzvaný echolokátor, ten především má pomoci psa najít. „Echolokátor je přístroj se šesti seismickými čidly, které jsou propojeny s vyhodnocovací jednotkou. Čidla velmi citlivě reagují na vibrace i zvuky, které se zeminou či sutinami šíří. Dokážou je zachytit, zesílit a podle největší odezvy dokážou oběť lokalizovat,“ vysvětlila mluvčí plzeňských hasičů Kubálková.

jhoJan Horák

Najdete na Lidovky.cz