Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Volný se dovolal proti trestu za výroky o ivermektinu. Trvá na plánovaných vraždách

Lubomír Volný. foto:  Petr Topič, MAFRA

Výroky exposlance Lubomíra Volného o tom, že se kvůli léku ivermektin plánují vraždy pacientů, se bude zabývat Nejvyšší soud. Politik podal dovolání proti dvouletému podmíněnému trestu, vyplývá z informací na justičním webu. Na posun v případu upozornila Česká televize.
  14:24

Bývalý poslanec na sociálních sítích uvedl, že kvůli diskriminační kampani proti léku ivermektin mohou zemřít lidé. U hlavního líčení vinu odmítl. V závěrečné řeči prohlásil, že je nadále přesvědčen o pravdivosti informace.

Podle odvolacího soudu však muselo být Volnému jasné, že to, že by lékaři měli vraždit pacienty, není pravdivá informace. Soudy také uvedly, že měl exposlanec vědět, jak mohou jeho výroky na veřejnost působit a že mohou lidi znepokojit. Udělal to v době, kdy byl kvůli koronaviru v Česku vyhlášen nouzový stav.

Ivermektin se obvykle používá jako antiparazitikum, v Česku není registrovaný. Poslanec Volný přípravek propagoval k léčbě covidu-19. V době koronavirové pandemie a nouzového stavu uvedl na twitteru, facebooku i ve sdíleném videu, že podle jeho informací se připravuje plán diskreditace tohoto léku, a to pomocí vraždy několika pacientů, kteří jej budou užívat. Zároveň vyzval lékaře, ať se do plánu nezapojují.

Volný se dostal do Sněmovny jako kandidát SPD, později hnutí opustil a vystupoval jako nezařazený poslanec. Policie požádala o jeho vydání, poslanci ale o žádosti nerozhodli až do konání nových voleb do Sněmovny. Podle kuloárových informací se většina poslanců obávala toho, že Volný by situaci využil k dlouhým projevům. Muž poté místo v dolní komoře neobhájil, a přišel tak o imunitu.

Policie zkoumala také Volného výroky ohledně ruské invaze na Ukrajinu, které sdílel na sociálních sítích. Mimo jiné v nich obdivoval ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil za masového vraha. Policisté případ odložili, vyjádření podle nich nebyla trestná.

5. října 2022

Autoři: ,

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč