Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Volný ukončil nemocenskou. Krátce po zjištění, že při ní objíždí demonstrace

Poslanec Lubomír Volný (28. srpna 2021). foto: Petr Kozlík, MAFRA

Bývalý poslanec Lubomír Volný v pátek oznámil, že ukončil svou nemocenskou. Čelil kritice, že zatímco pobíral nemocenské dávky, pravidelně se účastnil demonstrací proti covidovým opatřením. Exposlanec v objíždění demonstrací během pracovní neschopnosti nevidí problém.
  9:35

Volný pobíral nemocenskou od října 2021. Údajně ji pobíral v souvislosti problémem, který si přivodil v minulosti jako basketbalista. Protože začal pobírat nemocenskou týden před koncem jeho mandátu, byla tak ještě odvozená od poslaneckého platu. Poukázal na to Radiožurnál.

Bývalý poslanec a lídr strany Volný blok v posledních měsících navštívil několik demonstrací po celé republice. Lidé na nich protestovali nejčastěji proti očkování a proti covidovým opatřením. Redakci iDNES.cz řekl, že na shromáždění chodit „může“.  

Podle Volného není v jeho chování problém. „Všechno bylo v pořádku. Nebylo to v kolizi s mým zdravotním stavem,“ řekl Radiožurnálu. 

Jestli byla jeho pravidelná účast na demonstracích v souladu s doporučením lékaře není jisté. Neschopenku ukázat odmítl. „Moje pracovní neschopenka je dokument, který funguje mezi mnou, mým lékařem a okresní správou sociálního zabezpečení. Není to veřejný dokument,“ řekl Volný. 

Už není poslanec, nemůžeme to řešit

Volný v navštěvování demonstrací v době pracovní neschopnosti nevidí problém. „Mám vycházky a také mám právo si zajistit takovou zdravotní péči, kterou považuji já osobně jako pacient za pro mě vhodnou,“ uvedl. 

Že jízda na demonstrace po republice nesplňuje účel, který mají povolené vycházky, si myslí prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ten Volného kritizoval za porušení léčebného režimu. 

„Vycházky jsou umožněny tehdy, když to prospívá léčbě pacienta. Když součástí léčby je třeba nějaká forma rehabilitace, když je potřeba, aby se ten člověk zachoval v nějakém pohybu, aby se dostal na zdravý vzduch nebo když si potřebuje něco důležitého zařídit. Ale není to účast na demonstraci,“ uvedl Kubek.

Poslanecká sněmovna se Volným a jeho aktivitami během nemocenské zabývat nemůže. „Po 26. říjnu už není poslancem sněmovny, tudíž k němu Kancelář Poslanecké sněmovny nemá žádný vztah,“ řekl mluvčí sněmovny Roman Žamboch. 

Trestní stíhání a flákanec

Volný se během svého působení v Poslanecké sněmovně účastnil několika kontroverzních situací. Nejznámější Volného výtržnost byla potyčka vyvolaná vypnutím mikrofonu v době, kdy Volný mluvil. Místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel mu ho vypnul se zdůvodněním, že nemluví k tématu. 

Volný se následně snažil promluvit do mikrofonu místopředsedy a vyhrožoval ostatním „flákancem“.  „Já jako volený zástupce lidu mám právo se vyjádřit. Jestli tady půjdeš, dostaneš flákanec! Jasné?“ řekl Volný.

Poslanec je také obviněn z trestního činu šíření poplašené zprávy. Volný tehdy rozšiřoval nepravdivé informace o léku ivermektin. „Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat,“ uvedl Volný na svém Facebooku.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat