Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exposlanec Volný dostal podmínku za šíření poplašné zprávy o ivermektinu

Česko

  15:18
Obvodní soud pro Prahu 7 ve středu uložil bývalému poslanci Lubomíru Volnému (Volný blok) dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy, že kvůli diskriminační kampani proti léku ivermektin mohou zemřít lidé. Volný se na místě odvolal.

Podle obžaloby Volný na sociálních sítích v březnu loňského roku uvedl, že kvůli diskriminační kampani proti léku ivermektin mohou zemřít lidé. Na Facebooku a Twitteru Volný tehdy napsal, že se chystá spiknutí, jehož cílem je znevěrohodnění léku a budou při něm zabiti lidé.

„Podle mých informací se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat,“ uvedl. Následně svá tvrzení ještě rozvinul ve videích, kde tvrdil, že jsou do antikampaně zapojení zkorumpovaní lékaři. Vládu označil za vládu vrahů.

Soud podle předsedy senátu Tomáše Hübnera neměl pochybnosti o tom, že příspěvky na sociální sítě vložil Volný. Exposlanec mohl podle soudce dostat pochybnou informaci o diskriminační kampani proti léku. Sám ale tuto informaci převrátil, vyšperkoval a umístil na internet. „Je zřejmé, že chtěl co nejvíce potenciální čtenáře zaujmout a šokovat,“ prohlásil soudce.

Volný podle soudce měl vědět, jak mohou jeho výroky na veřejnost působit a že mohou lidi znepokojit. Udělal to v době, kdy byl kvůli koronaviru v Česku vyhlášen nouzový stav.

„Dnešní den je velkým vítězstvím organizovaného zločinu v ČR, který rozjel kampaň proti ivermektinu. Já jsem o tom přesvědčen,“ uvedl po skončení jednání Volný. Rozhodnutí soudu podle něj nebylo nestranné. „Soudce v odůvodnění napadl kvalitu voličů Volného bloku,“ dodal.

Ivermektin se obvykle používá jako antiparazitikum, v Česku není registrovaný. Volný přípravek propagoval k léčbě covidu-19.

Volný se dostal do Sněmovny jako kandidát SPD, později hnutí opustil a vystupoval jako nezařazený poslanec. Policie požádala o jeho vydání ke stíhání loni v květnu. Sněmovna ale o žádosti do podzimních voleb nerozhodla. Podle kuloárových informací se většina poslanců obávala toho, že Volný by situaci využil k dlouhým projevům. Volný poté místo v dolní komoře neobhájil, a přišel tak o imunitu.

Policie zkoumala také Volného výroky ohledně ruské invaze na Ukrajinu, které rovněž sdílel na sociálních sítích. Mimo jiné v nich obdivoval ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil za masového vraha. Policisté případ odložili s tím, že vyjádření nebyla trestná.

5. října 2022

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat