Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lucembursko, Británie a USA uznaly nároky Diag Human

Česko

  13:22
PRAHA - Nároky firmy Diag Human na několikamiliardové odškodnění ze strany České republiky v minulých dnech nepravomocně uznaly také soudy v Lucembursku, Velké Británii a USA. Rozhodly, že v těchto zemích může být exekučně zabavován český majetek a finanční prostředky.

Soudcovské kladívko foto: Shutterstock

Informoval o tom server Novinky.cz. Diag Human již v minulosti uspěl s požadavkem na náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou ve Francii a Rakousku. Česko se proti těmto rozhodnutím odvolalo. Také proti současným verdiktům může podat opravný prostředek.

Spor kvůli krevní plazmě

"Soud v Británii vyhověl žádosti Diagu Human a jeho právníci nyní mohou využít všech možností k exekučnímu zabavování movitého či nemovitého majetku České republiky," řekl podle serveru Právu zdroj seznámený s rozhodnutím britského soudu. Podobný rozsudek prý padl i v Lucembursku, kde mají být obstavena například bankovní konta, přes která Česká republika obsluhuje svůj státní dluh. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Právu řekl, že státní peněze na zahraničních účtech zablokovány nebudou.

Diag Human

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Diag Human vede s Českem spor kvůli obchodu s krevní plazmou. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. Ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale tvrdí opak s tím, že arbitráž stále pokračuje. Tím argumentovala ČR i ve svých odvoláních proti rakouskému a francouzskému rozhodnutí. Zahraniční soudy prý neprověřovaly, zda je rozhodčí nález z roku 2008 opravdu pravomocný či ne.

V Rakousku dala společnost Diag Human také podnět k zabavení dvou obrazů a jedné plastiky. Vídeňský soud mu vyhověl a díla předběžně zabavil. Česku se ale exekuci podařilo zvrátit. Firma se proti tomu odvolala.

ČTĚTE VÍCE:

Autoři: ,

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat