Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lucembursko v Praze

Česko

POZNÁMKY

Proč nám vadí, je-li Karel IV. označován za Němce?

Náš vztah k neetnickým Čechům je zvláštní. Zdejší spisovatele německého jazyka za Čechy nebereme, ale německé podnikatele si rádi přisvojujeme coby budovatele českého průmyslu. Vždy je to ovšem „buď, anebo“. Buď je náš, nebo není. Když už jsme Karla IV. povýšili na největšího Čecha, nenecháme ho urážet v německé televizi. Přitom v pořadu, který včera vysílala stanice ZDF, nebylo řečeno nic, co by už historici neznali. Karel IV. byl skutečně po matce Přemyslovec (tedy Čech), po otci Lucemburk (tedy Němec). A jeho vztah k Židům byl skutečně cynický, motivovaný ideologií a politikou. Co na těch tvrzeních může rozčilovat?

Pro samotného Karla IV. by byl titul „největší Čech“ směšný, snižující jeho úsilí o Svatou říši římskou. O jejím císaři si můžeme myslet, že byl bigotní katolík, jenž desetinu HDP utrácel za shánění ostatků svatých. Ale tušíme vůbec, za které naše státní útraty se nám vysmějí potomci? Vadí nám německá kritika Karlova vztahu k Židům. Ale to je historický fakt. Zacházel s nimi jako s osobním majetkem, tedy podle středověké normy, jež se někdy obracela proti nim, jindy v jejich prospěch. Stejně historickým faktem zůstává, že středověká Anglie Židy úplně vykázala, že George Washington měl otroky a že otroctví schvalovali Platon i Sokrates. Máme je proto vyobcovat?

Karel IV. postavil Prahu, jak ji známe dnes. Nepostavil ji pro Čechy, ale jako sídlo nadnárodní říše a univerzity. Dnes do tohoto města, jež má více lucemburských atributů než samotný Lucemburk, přijíždí lucemburský panovník Jindřich. Jeho zemi, rodiště „krále cizince“ Jana Lucemburského a kdysi součást Koruny české, pokládáme už jen za nedůležitý ministát. Proto stojí za to připomenout, že německy hovořící občané toho státečku před sedmdesáti lety vzdorovali nacistům a před čtyřiceti lety jako první na světě odhalili pamětní desku Jana Palacha. To není odtažitá cizina.

Autor: