Verdikt by mohl padnout v červenci. „Zápis souvisí s konkrétními objekty. Navržen je celý lázeňský areál s dominantními stavbami Jurkovičovými,“ konstatoval místostarosta Roman Lebloch. Připomněl, že areál je významný především tím, že na relativně malém prostoru se nachází řada architektonicky cenných lázeňských objektů většinou z první třetiny minulého století. Celkem je tam šestnáct kulturních památek. V době socialismu navíc architektura města nebyla nijak narušena.
Výjimečné je také spojení staveb s přírodou - v Luhačovicích je sedmnáct pramenů, většina z nich se využívá k léčebným účelům, pouze pět z nich je přístupných veřejnosti. Lázně se specializují hlavně na léčbu nemocí dýchacího ústrojí, jejich služeb ale hojně využívají i lidé s poruchami pohybového aparátu.
Význam lázní ocenily i osobnosti, například Leoš Janáček tam přijížděl každé léto po dobu pětadvaceti let.
Tradice otevírání lázeňské sezony spojená s církevní ceremonií není nijak stará, letos se uskutečnila teprve popatnácté. Slavnost tradičně začala u nejmladšího pramene svatého Josefa před kostelem. Byl objeven při stavbě kostela a lidem slouží od roku 2000. I přes svou krátkou historii patří k těm nejoblíbenějším, své jméno dostal po patronovi místní farnosti a zámecké kaple.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava