Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lustrace policistů? Jasno bude do 60 dnů

Policista - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Do šedesáti dnů by mělo téměř devět stovek policistů dostat nová lustrační osvědčení. Kontrolu osvědčení vydaných policistům a civilním zaměstnancům v důležitých funkcích nařídil ministr vnitra Ivan Langer.

"Důvodem nových žádostí je snaha prověřit původní lustrační osvědčení," řekla Jana Matějusová z tiskového odboru ministerstva. Langer tak reaguje na případ šéfa české pobočky Interpolu Pavola Mihála, který sice má negativní osvědčení, přitom je ale veden v seznamu spolupracovníků komunistické tajné policie (StB).

Prověrka se má týkat pracovníků policejního prezidia, ředitelů útvarů s celostátní působností a jejich zástupců, ředitelů správ krajů a jejich zástupců a ředitelů okresních ředitelství. Policie prověří také civilní zaměstnance policejního prezidia, kteří pobírají příplatek za vedení.

Celkem jde o 865 lidí. Každý už byl prověřen při nástupu, policie ale chce mít jistotu. Omezením je věk policistů, ti kteří se narodili po roce 1971, podle zákona lustrační osvědčení předkládat nemusejí.

Bezpečnostní odbor ministerstva obdržel od policejního prezidia žádosti v pondělí a podle zákona je musí vyřídit do 60 dnů. Nyní je bude prověřovat celkem ve čtyřech evidencích. Jména policistů se budou hledat v materiálech bývalé StB uložených v archivech ministerstva, písemnostech bývalé komunistické špionáže spravované současnou rozvědkou i  dokumentech bývalé vojenské kontrarozvědky, které jsou uloženy na ministerstvu obrany.

Pozornosti neujdou ani takzvané osobní evidenční karty policistů, ze kterých lze zjistit, kde všude policista za svou kariéru působil. Až za dva měsíce policisté nová lustrační osvědčení dostanou, musí ho do 30 dnů předložit svému personálnímu nadřízenému.

Mihál je veden v seznamu spolupracovníků StB jako agent s krycím jménem Emil. Důstojník přitom vlastní negativní lustrační osvědčení z roku 1993. Později se zjistilo, že toto osvědčení zní na jméno Pavel, nikoli Pavol. Vedení policie proto požádalo Mihála, aby předložil nové osvědčení, které je zřejmě pozitivní, protože ministerstvo oznámilo, že Mihál ztratil
předpoklady pro působení na policejním prezidiu. Mihál pravděpodobně od policie odejde.

Podle ministerstva vnitra se chybná podoba jeho jména objevila na hromadné žádosti o lustrační osvědčení, které zpracovala sama policie. Mihálův případ také již šetří Inspekce ministra vnitra.

Podobné chyby mohly nastat u osvědčení vydávaných do roku 2000, kdy údaje o osobách například nebyly automaticky srovnávány s daty v centrálním registru obyvatel. Touto kontrolou by se totiž zjistilo, že jméno Pavel Mihál se neshoduje s datem narození Pavola Mihála.
,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...