9. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Luxusní autosalon skončil. Zmizely vozy Ferrari i Rolls Royce za desítky milionů

Z autosalonu zmizely luxusní za desítky milionů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z autosalonu zmizely luxusní za desítky milionů. | foto: supercarsstore.cz

PRAHA Ta výloha léta přitahovala zrak mnoha projíždějících motoristů. Prodejna a půjčovna luxusních vozů Supercars store hned vedle magistrály na pražské Pankráci v ní totiž vystavovala auta a limuzíny těch nejzvučnějších jmen: Ferrari, Porsche nebo Rolls Royce. Dnes však kdysi honosný obchod zeje prázdnotou. Jak zjistil server Lidovky.cz, podnikání tam skončilo neslavně a má policejní dohru. Provozovatel autosalonu je podezřelý, že luxusní vozy rozprodal a s desítkami milionů zmizel, nejspíše do USA.

"Momentálně si u nás žádnou půjčku auta nelze domluvit, firma skončila. Majiteli to nevycházelo, měl strašně vysoký nájem," vysvětluje hlas na informační lince půjčovny. Oním majitelem má na mysli Slováka Zdenko Barana přezdívaného Alex, který autosalon provozoval pod firmou Flex motorsport.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak zjistil server Lidovky.cz, luxusní vozy z výlohy zmizely především kvůli tomu, že Baran jich měl část rozprodat. Jak to fungovalo? Údajně je bral do komisního prodeje, získané peníze ale majitelům nikdy nevyplatil. Škoda podle informací serveru Lidovky.cz šplhá do desítek milionů korun.

"Kvůli vysokým životním nákladům a nájmu se postupně dostal do dluhové pasti, kterou se rozhodl řešit tímto způsobem. Prodal například Rolls Royce za 7 milionů korun, několik vozů Ferrari a mnoho dalších. Jeden zákazník mu dal do komise vozidlo na prodej za cenu asi 1,6 milionu korun. Alex ho vzal, dovezl do Německa a prodal ho za 1 milion korun, který si nechal," popsal serveru Lidovky.cz zdroj obeznámený se situací kolem autosalonu.

Další podrobnosti k případu aktuálně není možné získat. Telefon podnikatele a náruživého automobilového závodníka Barana je vypnutý, policie k případu nechce říkat žádné bližší informace. Serveru Lidovky.cz pouze potvrdila, že se jím zabývá.

"Případ prošetřují kriminalisté oddělení hospodářské kriminality čtvrtého policejního obvodu pro podezření z trestného činu zpronevěra. Nicméně prošetřování je na samém prvopočátku a proto nemůžeme být jakkoliv konkrétní," uvedl pouze policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Baran nicméně na policejní vyšetřování nečekal, i s penězi zmizel do zahraničí, v současnosti by měl být ve Spojených státech. Stránky autosalonu nicméně i nadále fungují. Aktuálně nabízejí zapůjčení vozů značek Porsche, Rolls Royce, Ferrari nebo Audi.

Nejde ale o levnou záležitost, cena se šplhá až do desítek tisíc korun a zájemce musí složit depozit v hodnotě několika stovek tisíc. Například v případě vozu Ferrari FC 458 Italia na den zaplatí 45 tisíc korun a jako zálohu musí dát 800 tisíc korun.

Reakce společnosti Flex Motorsport

Společnost Flex Motosport pokračuje v předmětu svého podnikání, tzn. nákup a prodej luxusních aut, svou činnost tedy neukončila. S ohledem na dlouhodobě probíhající spory s majitelem prostor, které autosalon užíval, a to zejména ve věci našich investic do těchto prostor, jsme se rozhodli smluvní vztah o pronájmu prostor ukončit dohodou. V současné době finalizujeme jednání o nových prostorách, které v nejbližší době otevřeme svým zákazníkům. Na dobu, než se dokončí potřebné formality, byla všechna auta z autosalónu z důvodu své exkluzivity převezena na bezpečná parkovací stání. O plánovaných změnách jsme v předstihu řádně informovali veškeré své partnery.

Autopůjčovna, která je v článku zmiňovaná, nebyla nikdy hlavní podnikatelskou činností firmy. Dlouhodobé půjčování vozů nadále probíhá, zejména osvědčeným a bonitním klientům. Krátkodobé půjčování bylo pozastaveno s ohledem na současnou problematickou platební morálku v ČR. 

Zmíněné informace článku, týkající se uvedených aut, jsou zcela mylné a zavádějící. Žádná auta v uvedených cenových hladinách nikdy nebyla a ani nejsou předmětem závazkového vztahu! Veškerá námi prodávaná auta jsou pořízena na základě řádných kupních smluv a vystavených daňových dokladů s uvedeným zdanitelným plněním. Pokud jde o automobily svěřené naší společnosti do komisního prodeje, pak v okamžiku zájmu o pořízení takového automobilu třetí stranou, uzavíráme s majitelem řádnou kupní smlouvu a stáváme se majitelem a disponentem k danému automobilu.
 
Předseda představenstva pan Zdeno Baran nikdy "nezmizel z ČR s desítkami milionů", jak se uvádí v článku, ale byl na služební cestě v USA za účelem přípravy importu nových vozů pro ČR. Na služební cesty jezdí opakovaně, v průběhu celého roku, jedná se tedy o běžnou praxi. Na svých obchodních cestách je stále ve spojení jak se svými zaměstnanci, tak obchodními partnery, a to telefonicky i emailem.
 
Naše společnost řeší několik otevřených pohledávek vůči odběratelům z titulu nedoplacených kupních cen či nájmů, nicméně veškeré tyto otevřené nebo sporné záležitosti řeší dotčené strany smírnou cestou a snažíme se najít kompromisní řešení ke spokojenosti všech zúčastněných stran, což dokládají i dohody uzavřené v posledních týdnech.
 
Článek zmiňoval rovněž informaci, že je prošetřováno orgány činnými v trestním řízení oznámení jednoho z obchodních partnerů společnosti. Nebyla však uvedena podstatná informace, že současně v té samé věci běží civilní řízení, kdy společnost nárok neuznává a dokládá to řádnými důkazními materiály. Dle našeho názoru je používáno trestní řízení jako nátlakový prostředek v kontextu vytvoření mediálního nátlaku bulvárního stylu a ve snaze opatřit si důkazy a přenést důkazní povinnost na druhého, zcela v rozporu se zásadou ultima ratia (krajního řešení) trestního řízení oproti řízení civilnímu. Znamená to tedy, že nelze předjímat výsledek civilního soudního řízení řízením trestním.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky