Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nemocnicím docházejí lůžka, přitom někteří je zabírají zbytečně. Řešení se hledá, pomůžou prázdné hotely?

Rozšířit kapacity by mohly pomoci i hotely (ilustrační foto)

Rozšířit kapacity by mohly pomoci i hotely (ilustrační foto) foto: ČTK

Původní zpráva
PRAHA - České nemocnice odkládají neakutní operace. Potřebují volné místo pro nemocné s koronavirem. Lůžka navíc zabírají lidé, kteří nemají kde trávit karanténu. Třeba bezdomovci.
  5:00

„Už saháme do rezerv. Musíme omezit dlouhodobě plánované operace,“ říká Veronika Plachá za Fakultní nemocnici Brno. Na tamní klinice infekčních chorob aktuálně leží 67 pacientů s koronavirem. Kapacita je přitom 73 standardních lůžek. „Jsme téměř plní, proto jsme museli pro covidní pacienty otevřít i rehabilitační oddělení, kde je připraveno dalších 22 lůžek,“ pokračuje Plachá.

Část pacientů s covidem by se mohla přesunout do hotelů, budování polních nemocnic není v plánu

Do středy tam fungovalo 25 operačních sálů, nyní jich je v provozu jen 16. Důvod je prostý: zdravotníci potřebují mít volné jednotky intenzivní péče pro pacienty s těžkým průběhem covidu-19. „Když jste po operaci, jdete totiž automaticky na JIP,“ vysvětlila Plachá. Doktoři jsou tak nuceni odsouvat neakutní zákroky, může jít například o břišní kýlu či ortopedické operace.

Ke stejnému kroku se uchylují i další zdravotnická zařízení napříč republikou. „Od tohoto týdne jedou naše operační sály přibližně na padesát procent,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Adam Fritscher.

Provoz omezuje třeba i Uherskohradišťská nemocnice či Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. „V nejbližších dnech musíme zredukovat plánovanou operativu cca o třetinu,“ přiblížila pro Lidovky.cz její mluvčí Dana Lipovská. V tuto chvíli tam doktoři nejčastěji odkládají třeba operace endoprotéz kyčle nebo kolene.

Poptávka po lékařích

Problémem je i nakažený zdravotnický personál. V nemocnici u sv. Anny je aktuálně 54 zdravotníků s pozitivním testem na covid-19, devět z nich jsou doktoři.

S nedostatkem zaměstnanců se potýká i Uherskohradišťská nemocnice. „Lékaři či sestry nemusejí být nemocní, ale jsou třeba na ošetřovném,“ řekl pro Lidovky.cz Egon Havrlant, mluvčí nemocnic ve Zlínském kraji.

Uherské Hradiště je aktuálně nejvíce zasaženým okresem v Česku, v přepočtu má 380 nakažených na sto tisíc obyvatel. V tamní nemocnici chybí sto zdravotníků, vedení proto vydalo výzvu, ve které žádá bývalý personál, aby přispěchal na pomoc. Na lůžkovém oddělení tam leží 62 pacientů s koronavirem.

Po lékařích a sestrách se shání i Thomayerova nemocnice v Praze, její vedení na webu láká na výhodné platové podmínky.

Neakutní zákroky pomalu mizí také z operačních plánů v největší české nemocnici v pražském Motole. „Zatím je omezujeme minimálně, ale bude hůř,“ přiznal pro Lidovky.cz její ředitel Miloslav Ludvík. Nemocniční komplex čítá 2200 lůžek, volných míst je už jen 250.

Hejtmani na to konto upozorňují, že nemocnicím bude chybět příjem, který mají z plánovaných operací. Asociace krajů to chce řešit s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO).

Lékařům navíc ztěžuje práci i to, že v nemocnicích často zůstávají téměř vyléčení lidé, kteří nemají kde trávit karanténu. Jde například o lidi bez domova či seniory ze sociálních zařízení. „S takovým problémem se potýká i naše nemocnice,“ potvrdil šéf Motola Ludvík. Aktuálně tam leží 55 pacientů s koronavirem, pětina z nich má lehký průběh nemoci či je už bez příznaků. „Teď samozřejmě řešíme, co s tím, pacienti nepotřebují žádnou zvláštní lékařskou ani ošetřovatelskou péči,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí motolské nemocnice Hana Frydrychová.

Bezdomovci nemají střechu nad hlavou, tudíž u nich nepřichází v úvahu izolace, starší lidé zase mohou nakazit ostatní klienty v domovech seniorů. „Může jít i o cizince. Naprostá většina z nich nemá v Česku zajištěné ubytování, kde by mohli trávit čas karantény. V takových případech jsou u nás hospitalizováni déle,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí Nemocnice na Bulovce Simona Krautová. V Thomayerově nemocnici leží 50 pacientů s koronavirem, 30 procent z nich už může jít domů, ale nemá kam.

Prymula chce uvolnit hotely

Ministerstvo zdravotnictví se snaží hledat řešení. Jedním z nich jsou hotely. „Bude dobré, když z nemocnic odejdou lidé, kteří tam jsou ze sociálních důvodů, protože nemají kam jít. Když tyto osoby převedeme do hotelů, tak tam nebude žádný problém s poskytováním péče, dáme tam adekvátní personál,“ řekl ve středu rádiu Impuls ministr Prymula.

S tím souhlasí i ministr vnitra Jan Hamáček. Ten uvedl, že aktuálně jedná s majiteli hotelů o formě kompenzace a po nalezení dohody požádá ministerstvo financí o uvolnění potřebných peněz.

Ústřední krizový štáb společně s pražským magistrátem v tuto chvíli hledá v hlavním městě tisíc nových rezervních lůžek.

Hamáček chce o stejném kroku jednat s ostatními kraji. Kvůli zajištění zdravotnického personálu bude podle něj nutné povolat i mediky.

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč