Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lůžka z rezerv budou využity k navýšení kapacity nemocnic, uvedl Hamáček

Předseda ČSSD Jan Hamaček ve volebním štábu po krajských a senátních volbách... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jan Hamaček ve volebním štábu po krajských a senátních volbách... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Stát kvůli koronavirové krizi opět sáhne do svých rezerv. Zhruba 2500 lůžek, které má k dispozici Správa státních hmotných rezerv (SSHR), budou využity k navýšení kapacity nemocnic a k vytvoření rezervních kapacit. Na dotaz to v pondělí sdělil ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Předseda SSHR Pavel Švagr uvedl, že správa čeká na rozhodnutí státu. „Jakmile o tom vláda rozhodne, tak jsme připraveni s vyskladňováním těchto lůžek okamžitě začít,“ řekl Švagr.

V nemocnicích v Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 2106 lidí s koronavirem, stav 438 z nich hodnotí lékaři jako těžký. Od začátku října vzrostl počet hospitalizovaných přibližně na dvojnásobek. Odborníci dříve uvedli, že české zdravotnictví zvládne 33 000 hospitalizovaných s covidem-19.

Některé nemocnice už začaly kvůli větším počtům hospitalizovaných s covidem-19 omezovat naplánovanou či odložitelnou zdravotní péči. Podle zkušeností z jara i ze zahraničí se lidé do nemocnice dostávají nejčastěji týden od pozitivního testu, je jich asi dvě až čtyři procenta ze všech testovaných. Za další týden až deset dní se asi u čtvrtiny z nich může zhoršit stav natolik, že budou potřebovat intenzivní péči.

Otázkou státních hmotných rezerv v souvislosti s pandemií koronaviru by se měla zabývat vláda. Materiál mimo jiné uvádí, že podle bleskového průzkumu bylo na začátku října ve skladech oslovených obchodních společností k dispozici 250 000 respirátorů FFP2 k okamžité expedici, dalších 500 000 bylo připraveno k balení. „Do konce října tohoto roku jsou výrobci schopni pro státní sektor uvolnit kapacitu výroby cca 2,5 milionu kusů,“ píše se v něm.

„Výrobci by s ohledem na zachování udržitelnosti výroby potřebovali dlouhodobější plán. Všichni do jednoho uvedli, že rádi upřednostní státní sektor před jinými klienty, nicméně není to možné činit jednorázově a krátkodobě ve velkém množství. Navrhujeme proto zvážit pravidelný, byť limitovaný odběr od konkrétních dodavatelů,“ stojí v podkladech pro vládu. Materiál kabinetu předloží ministerstvo průmyslu a obchodu a SSHR.

Dokument nabízí také dvě varianty toho, komu má SSHR předkládat neprodleně po dobu trvání nouzového stavu návrhy na uvolnění jednotlivých druhů zdravotnických a ochranních pomůcek ze státních rezerv. Buď to může být přímo vláda, nebo Rada vlády pro zdravotní rizika, jejímž členem je kromě premiéra a ministrů také zástupce krajů nebo vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Rozhodnou ministři.

Švagr na konci září oznámil, že SSHR má uzavřené smlouvy na všech 11 druhů ochranných pomůcek, které poptávala. V převážné většině je podepsala s českými dodavateli. Další zakázky úřad soutěží i nadále. Minulý týden předseda SSHR uvedl, že ve skladech se státními rezervami je aktuálně zhruba 45 milionů roušek, tři miliony respirátorů FFP2, přes 200 000 respirátorů FFP3 nebo 15 milionů zdravotnických rukavic

SSHR schraňuje komodity pro případ krizových stavů, jako jsou například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků. Květnovým rozhodnutím vlády se správa stala také centrálním místem nákupů ochranných prostředků pro potřeby organizačních složek státu pro období mimo krizový stav.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

M. Machek Lůžka budou využitA.. 11:50 12.10.2020

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!