Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lyžaře přivítá skutečně Strahov

Česko

Český svaz se s Kentaurou, která měla původně sprint v rámci Tour de Ski pořádat, vyrovnat nehodlá

PRAHA Potvrzeno. Putování elitních světových lyžařů běžců po pražských štacích zamíří v olympijské sezoně na Strahov.

Po Hradčanském náměstí a Výstavišti se tedy sprinterský závod seriálu Tour de Ski podívá 4. ledna příštího roku definitivně do blízkosti stadionu Evžena Rošického a mamutího Spartakiádního stadionu.

„Hledali jsme pokud možno nejoptimálnější lokalitu a tou Strahov i vzhledem k nadmořské výšce a prostorům je,“ nechal se slyšet předseda Svazu lyžování České republiky Lukáš Sobotka.

Šéf běžeckého úseku Mezinárodní lyžařské federace Jürg Capol ostatně ve věčném hledání vhodného místa v českém hlavním městě problém nevidí: „Hradčany jsou sice nádherné, ale chybělo tam potřebné místo, loni v Holešovicích zase byla trať rovná. Tak se nechme překvapit, jak vše bude fungovat na Strahově.“

Právě Capol zůstává i před čtvrtou sezonou seriálu, v němž se dají pro Světový pohár nasbírat až závratné body, mistrem ve vymýšlení novinek.

Pro letošní 4. ročník seriálu třeba prosadil, i přes původní odpor Italů, novou etapu vedoucí z Cortiny do Toblachu. „Přesně takovou etapu jsme chtěli od začátku v Tour mít,“ raduje se Capol. „Lyžaři se vydají z jednoho horského střediska do druhého. Přesně jako při cyklistické Tour de France.“ Nové Město možná příště Praha tedy zůstala v blížící se zimě jediným zastavením světových lyžařů běžců v České republice. Ze seriálu vypadlo Nové Město na Moravě, především kvůli svému místu. „Je trochu z ruky, čímž vzniká problém s logistikou,“ potvrdil Capol známý fakt.

Definitivní oprátku mu ale pro příští roky nezatahuje. „Právě Nové Město, Praha, ale také i Harrachov připadají pro nejbližší roky reálně v úvahu,“ pravil.

Co se týče Harrachova, ve hře by mohly být právě ve spojení s krkonošským střediskem také nedaleké vyhlášené tratě v polských Jakuszycích. Kam občas jezdí za tréninkem i nejlepší český lyžař Lukáš Bauer.

Pražský závod hodlala původně pořádat agentura Kentaura, jejímž majitelem je přítel Kateřiny Neumannové Josef Jindra.

Místopředseda svazu Petr Honzl nedávno naznačil, že Svaz jim právo organizovat sprinterský závod v Praze odebral i kvůli dluhům z mistrovství světa v Liberci, jemuž šéfovala právě Neumannová. „S Libercem tohle spojovat nelze,“ řekl ale včera Sobotka. „Ani to není pomsta Nového Města, které ze seriálu Světového poháru vypadlo. Chceme vydělat peníze, které půjdou zpátky do lyžování.“

Podle Sobotky smlouva s Kentaurou vypršela již v dubnu, lyžařský svaz ale agentuře svoji chuť pořádat závody sdělil až na sklonku léta. „Možná jsme se s nimi mohli domluvit dříve, ale naše rozhodnutí bylo správné,“ řekl. Na slova výkonného ředitele Kentaury Antonína Hálka, že se hodlají soudit kvůli nákladům, které již s přípravou pražského závodu měli, Sobotka reagoval rázně.

„Byli bychom ochotni uhradit náklady třeba na zálohy za Výstaviště, kde chtěli závod pořádat, ale žádné takové výdaje neměli. Takže není na čem se domlouvat...“

***

Ski Sprint Praha 2010 čtvrtý závod prestižního turné Tour de Ski, započítávaného do Světového poháru nadmořská výška: 330 m délka trati: 1,2 až 1,3 kilometru; sprint se pojede volnou technikou výroba sněhu: Na místě se bude vyrábět umělý sníh formou tekutého dusíku - pro závody ho bude zapotřebí 1600 m3

Autor: