27. prosince 2005 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lyžaři mají ideální podmínky

Všechno je v provozu. Tak výborné podmínky jsme tady o Vánocích už léta neměli. Myslím, že sníh byl od Ježíška pro lyžaře ta nejlepší nadílka,“ sdělil náčelník horské služby Šumava František Stupka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Všechno je v provozu. Tak výborné podmínky jsme tady o Vánocích už léta neměli. Myslím, že sníh byl od Ježíška pro lyžaře ta nejlepší nadílka,“ sdělil náčelník horské služby Šumava František Stupka. | foto: Reprofoto

PRAHA Máme ideální sněhové podmínky, ale na hlavní nápor lyžařů a snowboardistů teprve čekáme. Zatím se u nás dá jezdit bez front u vleků, hlásili o víkendu z většiny lyžařských středisek v Česku.

Obyvatelé Česka měli o víkendu skvělou šanci zalyžovat si v horských střediscích v celé republice bez front a přeplněných sjezdovek. Hlavní nápor turistů se totiž očekává až na dnešek. Při cestě na hory by však měli lidé dávat na silnicích pozor. Silničáři z několika krajů varují, že kvůli sněhovým přeháňkám, rozbředlému sněhu či náledí by lidé měli jet co nejopatrněji.

Zřejmě v nejznámějším českém lyžařském středisku ve Špindlerově Mlýně je zhruba půldruhého metru sněhu, okolo metru leží i na horských hřebenech. „Ve Špindlerově Mlýně se dnes lyžovalo téměř bez front, lidé na hlavní silvestrovský týden ještě nedorazili,“ řekl v neděli večer Jiří Beran ze špindlerovského skiareálu.

Podle něj panují na všech tratích ideální lyžařské podmínky, v následujících dnech chtějí vlekaři pustit na několika místech umělé zasněžování.

Ideální podmínky by měli milovníci snowboardingu a lyžování nalézt také na Šumavě. Na sjezdovkách a na hřebenech leží od 55 do 100 centimetrů sněhu. Běžecké stopy jsou upravené.

„Všechno je v provozu. Tak výborné podmínky jsme tady o Vánocích už léta neměli. Myslím, že sníh byl od Ježíška pro lyžaře ta nejlepší nadílka,“ sdělil náčelník horské služby Šumava František Stupka.

Ideální podmínky budou mít i návštěvníci Krušných hor či Beskyd. „V areálu na Klínovci a Božím Daru je kolem metru sněhu, v provozu jsou všechny vleky. Na severním svahu Klínovce jezdí nově třímístná sedačková lanovka. Upravené jsou i běžecké stopy, i když v některých se ještě najdou popadané stromy po nedávné vichřici,“ konstatoval náčelník krušnohorské horské služby Rudolf Chlad.

To na sjezdovkách v Beskydech leží místy až dva metry sněhu. „Ve vyšších polohách na sjezdovkách leží čerstvý prachový sníh. V provozu jsou všechna střediska,“ poznamenal člen tamní horské služby.

Zatímco o Vánocích byl kvůli oblevě na českých silnicích relativní klid, kdy se v sobotu stalo „jen“ 215 a v neděli 221 nehod, přičemž letošní denní průměr je 540 havárií, nyní silničáři kvůli padajícímu sněhu vyzývají k větší pozornosti. Například v Libereckém kraji by motoristé měli počítat se sněhovými přeháňkami a zbytky rozbředlého sněhu na silnicích.

Teploty v kraji se pohybují kolem dvou až pěti stupňů pod bodem mrazu a vane slabý vítr. Na silnicích nižších tříd a v horských oblastech leží několikacentimetrová vrstva ujetého sněhu, ve které jsou vyjeté koleje.

Zejména v Krkonoších jsou podle silničářů nutné sněhové řetězy. Zledovatělá vrstva sněhu -byť posypaná - komplikuje ve vyšších polohách dopravu také lidem v Jihočeském kraji. I tam proto tamní Správa a údržba silnic doporučuje řidičům, aby byli při jízdě obezřetní.

Komunikace první třídy v kraji jsou sice po chemickém ošetření většinou holé a suché. I na nich by však podle pracovníků správy měli být řidiči opatrní.
Lidové noviny, Petr Kolář

PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět
PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět

Vždy to vypadá nadějně, ale stále nic. Měřím bazální teplotu, tento měsíc to vypadalo velmi nadějně. Teplota 37,5 a Ms meškala 7 dní. A stejně ta mrška červená přišla. :( Už nevím proč to nejde. Vždy se snažíme v době ovulace i pravidelně celý měsíc a stále nic. Už je mi z toho až smutno.

Najdete na Lidovky.cz