Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Lyžaři načínají sezonu bez Bauera

Česko

Bez největšího esa českého běžeckého lyžování Lukáše Bauera začne v sobotu v norském Beitostölenu seriál Světového poháru.

BEITOSTÖLEN/PRAHA S diametrálně odlišnými vizemi načnou čeští muži a ženy olympijskou sezonu.

Zatímco družina trenéra mužů Miroslava Petráska si troufá ve Vancouveru i na medaile, ženy pod vedením Jiřího Šimůnka spřádají podstatně skromnější plány.

„V letní přípravě jsme oproti loňsku trochu ubrali, hodili jsme se víc do klidu,“ tvrdí Petrásek a věří, že právě zmíněná změna dodá českým lyžařům náležitou svěžest.

Ostatně již kontrolní mezinárodní závody ve švédské Bruksvallarně před týdnem naznačily, že i bez Bauera se Češi dokážou prosadit. Vždyť trio Magál, Koukal a Šperl se vešlo do elitní desítky.

I proto Petrásek znovu začíná spřádat sny o úspěchy štafety, kterou v únoru v Liberci na mistrovství světa postihl totální kolaps.

Chtějí zlomit štafetové prokletí „Kluci na šampionátu byli pod ohromným tlakem,“ ví trenér. „Teď jsem z jejich formy docela mile překvapený. Za posledních 20 let jsme na mistrovství světa nebo olympiádě neskončili ve štafetě nikdy lépe než na sedmém místě, tak doufám, že tohle prokletí v únoru v Kanadě snad konečně prolomíme.“

Do Beitostölenu tedy nezamířil Lukáš Bauer, vítěz Světového poháru z roku 2008. Po měsíční přestávce způsobené chřipkou se raději rozhodl pro trénink a dohánění manka.

„Že bude úvodní závod beze mě,

Světový pohár V Česku pouze jedna zastávka

Praha potřetí za sebou. Po deseti letech se Světový pohár nezastaví v Novém Městě n. M., zavítá jen do Prahy (4. 1. sprint v rámci Tour de Ski).

Vrcholy zimy. Sezona bude mít dva hlavní vrcholy - seriál Tour de Ski (1. - 10. 1.) a olympijské hry (12.- 28. 2.).

Rekordman Dählie. Nejvíc výher v závodech SP posbíral Nor Dählie (46) a Ruska Vjalbeová (45).

Z českých lyžařů si Neumannová dojela pro 18 výher, Bauer pro 9. Bauer navíc jako jediný český lyžař dokázal vyhrát Světový pohár celkově (2008).

tím se nijak netrápím,“ nechal se slyšet z Bruksvallarny. „Potřebuji nalyžovat ještě dost kilometrů. Dobré pocity z tréninků mě ale utvrzují v přesvědčení, že můj čas v této sezoně přijde.“

Za největší favority pro zítřejší závod na 15 km volnou technikou pak Bauer považuje Nora Northuga a Němce Angerera. „Zvědavý jsem i na mého souseda z Krušných hor Reného Sommerfeldta.“ Tušení, že zázrak se nestane Trenér žen Jiří Šimůnek po loňské výsledkové mizerii přípravu pozměnil, ale přesto tuší, že zázraky se čekat nedají. „Že by dojíždělo pět našich holek v bodované třicítce, to asi není možné,“ pravil realisticky.

Největší naděje vkládá do Kamily Rajdlové, která se před rokem po mateřské dovolené vrátila k běžkám. Právě Rajdlová se ale připravuje se skupinou trenéra Václava Korunky, kde jsou samí muži.

„S holkama z mančaftu se potkám jen výjimečně na soustředěních,“ neřeší Rajdlová danou situaci. „Ostatně už Katka Neumannová před časem ukázala, že není nutné trénovat ve skupině.“

Rajdlová by se na olympiádě především v „jejím“ závodě na 30 kilometrů klasicky ráda vešla do desátého místa. Ostatně jiné plány si prý ani dát nemůže. „Venca Korunka mi to totiž určil jako cíl,“ říká.

I Korunka ví o drobných zdravotních problémech, které v přípravě Rajdlovou brzdily, i o její únavě, určitě související i s nelehkou organizací rodinného života. Jejím partnerem a otcem dcerky Michaely je totiž David Jiroutek, trenér české reprezentace ve skoku na lyžích.

„Přes léto jsem všeho měla až nad hlavu,“ připouští nejlepší česká lyžařka současnosti. „Zajistit pravidelné hlídání malé nebylo zrovna jednoduché. Babičky a dědečkové se holt nenudili.“

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...