Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lyžaři se radují. Napadlo až 40 cm sněhu

Česko

  11:03
PRAHA - Na české hory se vrátil sníh, který dělá radost hlavně lyžařům. V provozu je stále areál v Harrachově a Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně. Na běžky se můžete ještě vydat do Jeseníků, kde napadlo od středy 40 cm sněhu. Podle předpovědi by mělo sněžit až do neděle.

Zimní radovánky si mohly děti užívat v Peci pod Sněžkou ještě ve středu 13. dubna. foto: ČTK

Aktuálně sněží hlavně na Šumavě, v Jeseníkách a Beskydech. V noci a po ránu se přechodně dostal sníh i do nižších poloh.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude nadcházející víkend chladný. V nižších polohách by mělo pršet, na horách bude sněžit, a to až do neděle.

Nehoda sanitky

Mezi Červenou Vodou a Jablonným nad Orlicí havarovala dnes ráno sanitka. Vozidlo se na kluzké silnici převrátilo se na bok. Jeden člověk z posádky byl při nehodě lehce zraněn. Řidič zřejmě na zasněžené vozovce dostal smyk.

Sanita mířila k pacientovi, kromě zdravotníků v ní jiné osoby nebyly. Vůz musí vyprostit hasiči, provoz na úseku ze Suchého vrchu do Jablonného řídí policie.

Do Jeseníků na běžky
Do nejvyšších moravskoslezských hor Jeseníků se mohou znovu vrátit běžkaři. Na horách během uplynulých dvou dnů napadlo podle pracovníků tamní horské služby až 40 centimetrů sněhu, místy leží až metrové závěje. Zima se do hor vrátila ve středu ráno, na vrcholcích stále sněží. Zimní sezona byla přitom v Jeseníkách definitivně ukončena na začátku minulého týdne.

"Momentálně jsem se probojoval na Praděd na skútru. Jsou tady tři stupně pod nulou, na cestě jsou až metrové závěje, je to špatně průjezdné. Od středy napadlo 30 až 40 centimetrů. Na běžkách se určitě dá ještě jezdit dobře," řekl dispečer jesenické horské služby Jaroslav Tejnský.

V Harrachově se stále lyžuje 
V horských oblastech Libereckého kraje napadlo do rána až deset centimetrů sněhu. Silničářům přidělal práci, na silnice musely znovu vyrazit pluhy a sypače. Ve Sportovním areálu Harrachov, který jako jediný v kraji stále zůstává v provozu, se ale radují. Nový sníh vylepšil podmínky ve středisku. Stále v provozu je také areál Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně.

Silničáři ale doporučují řidičům jezdit opatrně hlavně na silnicích druhé a třetí třídy v horských oblastech Krkonoš a Jizerských hor.

V Libereckém kraji klesly teploty v horách místy až k bodu mrazu, v nižších polohách se pohybují od tří do šesti stupňů nad nulou. Na Semilsku, Jablonecku a Liberecku se tvoří mlhy, které snižují viditelnost. Na většině území kraje stále prší, v horských oblastech nad 700 metrů nad mořem padá sníh.

Téměř celou noc byli v noci na dnešek v pohotovosti kvůli sněžení silničáři na Jesenicku a Šumpersku. Silnice jsou vesměs po chemickém posypu mokré, v nejvyšších polohách na nich mohou zůstávat zbytky sněhu. V lesních úsecích na Jesenicku řidiči musejí počítat někde i se sněhovou pokrývkou.

Obdobná situace je i na Šumpersku. Tam silničáři v noci ošetřovali silnice zejména na Červenohorském sedle, v Ostružné a v okolí Skřítku. Zatímco v Šumperku se dnes ráno teploty pohybovaly kolem čtyř stupňů nad nulou, na Červenohorské sedle byl v 07:00 jeden stupeň pod nulou.

Zima se do regionu vrátila v noci na středu, kdy byli silničáři na Šumpersku a Jesenicku rovněž v terénu.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...