Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lyžaři se s funkcionáři dohodli, krize je zažehnána

Česko

Mnohaměsíční spor především o finance mezi vedením lyžařského běžeckého úseku na jedné straně a závodníky, trenéry i servismany na straně druhé se vyřešil. Oba tábory se nedlouho před začátkem sezony konečně dohodly na přijatelném kompromisu.

PRAHA Celý problém se narodil nedlouho po úspěšné olympiádě ve Vancouveru, kdy nový předseda běžeckého úseku Norbert Pelc prohlásil, že se v lyžování bude muset poměrně razantně šetřit.

Na jaře oznámil, že výdaje pro běžce, trenéry, servismany i lékaře budou nejméně o 30 procent nižší než v olympijském roce.

Reakce byla poměrně důrazná. Reprezentační trenér mužů Miroslav Petrásek tehdy řekl, že pokud bude mít pro svoji práci vytvořené nevyhovující podmínky, raději na svém postu skončí, a přidal, že navržené finanční částky jsou víceméně likvidační.

Ve stejné tónině hovořili i členové servisního týmu, jejichž ekonomické podmínky by se podle prvních návrhů zhoršily velmi zásadně. Smlouvy už jsou podepsané O slovo se přihlásil i lídr českých běžců, trojnásobný olympijský medailista Lukáš Bauer: „Bez Míry Petráska by mužské lyžování v téhle zemi skončilo,“ pravil. „Rozpadl by se totiž servis a bez něj bychom neměli žádnou šanci.“

Ostny se ale nakonec obrousily a před včerejším odjezdem lyžařů za dvoutýdenní přípravou na rakouský ledovec Dachstein už na stole vedení běžeckého úseku ležely podepsané reprezentační smlouvy. Katastrofální vize o možném krachu mužského lyžování v Čechách se tak naštěstí nenaplnily.

„Ze svých původních požadavků jsme slevili a členové rady úseku nakonec jistý kompromis odsouhlasili,“ prohlásil Petrásek s úlevou. „S penězi to přesto jednoduché mít nebudeme, ale když s nimi začneme hned od začátku úzkostlivě hospodařit, tak se snad do všech rozpočtů vejdeme.“

Reprezentační tým se sice smrskl z jedenácti mužů na pět (Bauer, Koukal, Magál, Jakš, Kožíšek), nicméně podstatné je, že vůbec může fungovat.

Petrásek ze zmíněnými jmény počítá předběžně i pro mistrovství světa a doufá, že na únorovém šampionátu v Oslu bude moci i kvůli štafetě vzít navíc ještě šestého lyžaře.

Zmíněný kvintet ale přesto nemá svoje pozice předplacené. Kdo totiž nebude bodovat v závodech Světového poháru, může být kdykoliv vystřídán kýmkoliv z „béčka“ v případě, že dotyčný prokáže svoji výkonnost v závodech nižší kategorie.

Svornost přinesla efekt Podmínky mají běžci sice horší než před Vancouverem, nicméně Petrásek tvrdí, že je v dané situaci spokojený. „Důležité bylo, že jsme vystupovali svorně a vzájemně jsme se podrželi,“ hledal důvody dotažení celé kauzy do úspěšného konce. „Tahle generace kolem Bauera a Koukala je tak silná, že by bylo hříchem s ní hazardovat,“ dodal.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O
Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O

Zapojte se s námi do soutěže o kojeneckou výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a vyhrajte jeden z 5 balíčků, na jehož obsahu si vaši prckové určitě...