Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

„Lyžování je nebezpečnější než formule“

Česko

PRAHA Tragický osud rakouského sjezdaře Matthiase Lanzingera, kterému lékaři po nedělním pádu v Super museli amputovat nohu pod kolenem, rozbouřil debatu nad bezpečností sjezdování. Lyžaři i fanoušci se ptají, proč musel Lanzinger přijít o nohu.

„Formule 1 je bezpečnější. My nemáme karoserii. Žádné údajně bezpečnější lyže nám nepomohou,“ prohlásila známá sjezdařka Alexandra Meissnitzerová.

V letošní sezoně mělo těžký pád s vážnými následky několik vynikajících sjezdařů: lídr SP Svindal, Rakušan Buder, Kanaďan Hudec nebo český sjezdař Ondřej Bank. Všichni museli kvůli zraněním ukončit předčasně sezonu. Většině z nich po pádu nevypnulo vázání, což riziko zranění násobí. „Na sjezdovkách je málo sněhu, takže je znát každá nerovnost terénu. Tratě jsou hrozně hrbolaté a aby lyžaři samovolně nevypnula lyže, což je hrozně nebezpečné, tak servisák zatáhne vázání na maximum,“ popisuje praxi český trenér Tomáš Bank.

„Lyže se hůře ovládají“ Zejména Rakušané ale vytýkají norským pořadatelům závodů v Kvitfjellu, že pochybili. „Žádnou chybu neudělali. Vrtulník byl k dispozici celý víkend,“ vyvracel šéf FIS Jean-Franco Kasper zvěsti o tom, že Lanzingera musela odvézt vypůjčená helikoptéra.

Kasper také obhajoval fakt, proč se Lanzinger dostal do nemocnice v Oslu až po pěti hodinách od pádu. „O převozu nejdříve do Lillehammeru rozhodli lékaři, kteří se báli ještě vážnějších komplikací,“ tvrdil Kasper.

Lanzinger udělal na hraně skoku chybu a přímo vletěl do branky. „Tu tam ale stavitel musel dát. Jsou pravidla, která říkají, jak daleko mají být branky od sebe,“ říká Tomáš Bank. „Problém je v tom, že v Kvitfjellu je sjezdovka stavěná na sjezd, kde žádná branka ve skoku není, a ne na hybridní super-G.“

Podle Banka hrají svoji roli také nově upravené lyže. FIS v rámci bezpečnosti nařídila před sezonou změny na lyžích, aby tolik nedocházelo k zaříznutí hrany do sněhu při rovné jízdě. „To se podařilo. Ale v zatáčkách se lyže hůře ovládají,“ vysvětluje Bank.

To byl zřejmě i případ Lanzingera. „Skočil o metr jinam, než měl. To může znamenat, že na hraně najel špatně klidně jen o deset centimetrů,“ míní český kouč.

Podle Kaspera by pomohly zvýšené sítě i branky na špatně viditelných místech. „Jenže to by bylo strašně nákladné. Mluvíme o šedesáti milionech eur. A na to pořadatelé nemají,“ konstatoval Kasper.

Autor: