Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lže Kundera, nebo ústav?

Česko

  20:31
PRAHA - Milan Kundera tvrdí, že špiona Dvořáčka policii neprozradil. Existenci policejního záznamu lze ale jen těžko vysvětlit nějak jinak.

Milan Kundera foto: AFP

Když se historik Adam Hradilek zajímal o okolnosti zatčení „agenta-chodce“ Miroslava Dvořáčka, narazil v jeho spise na výbušný dokument. Podle záznamu obvodního oddělení policie v Praze 6 měl agenta udat budoucí světoznámý spisovatel, tehdy ještě 21letý student režie Milan Kundera.

Kundera podle dokumentu 14. března 1950 udal, že studentka Militká vyprávěla studujícímu Dlaskovi o schůzce s Dvořáčkem, který měl zběhnout z vojny a ilegálně odejít do Německa. „Jak se tam dostalo moje jméno, je záhada, kterou vysvětlit neumím,“ reagoval Kundera poté, co byla informace zveřejněna v týdeníku Respekt.Jaká jiná vysvětlení by tedy existence záznamu mohla mít?

1. Strojopis dokumentu o Kunderově udání je falzifikát
Podle Prokopa Tomka z Vojenského historického ústavu ale záznam vypadá věrohodně. „Vypadá jako normální hlášení, naprosto standardně. Nevšiml jsem si, že by na něm byla nějaká anomálie,“ říká historik Tomek.

A navíc: kdo a proč by falzum vyráběl? V 50. letech k tomu nebyl důvod, Kundera byl tehdy neznámý student. Kdyby jej vyrobila komunistická Státní bezpečnost později, proč by ho proti Kunderovi nepoužila? A že by záznam podstrčil někdo v současnosti? To by dotyčný musel vědět, že historik Hradilek se bude přepečlivě probírat stovkami stran Dvořáčkova spisu. A že by záznam podstrčil sám Hradilek? Mezi kolegy má pověst svědomitého historika, navíc ho spojitost s Kunderou spíš vyděsila než potěšila.

2. Dvořáčka udal někdo, kdo se za Kunderu jen vydával
Kdo by se ale za mladého studenta mohl vydávat? O přítomnosti agenta řekla Militká svému příteli Dlaskovi při obědě, v 16 hodin začala policie udání zapisovat.

Rozhovor s Petrem Třešňákem, spoluautorem článku v týdeníku Respekt

* LN Milan Kundera si stěžuje, že jste mu neřekli „chceme o vás napsat, že jste udavač“. Co věděl předtím, než článek vyšel?
Historik Adam Hradilek mu poslal fax. Napsal, že se zabývá orální historií, zapisuje a také publikuje příběhy. A že se zajímá o událost z jara 1950 na studentské koleji na Letné. Zmínil, že slečna Militká měla nečekanou návštěvu, mladého muže, který byl večer zatčen. Kunderu poprosil o vysvětlení některých okolností.

* LN Policejní záznam jste Kunderovi poslali?
Ne. Ani v dopise, který jsme mu poslali, se nikde neříká, že Dvořáčka udal. Říkali jsme si, když napíšeme „Udal jste Dvořáčka?“, nebude s námi Kundera mluvit. Takhle byla jistá šance.

* LN Je možné, že Kundera ten fax nečetl?
Mohlo se stát, že fax nedostal nebo nečetl. Ale jak si člověk, který v posledních 25 letech udělal všechno pro to, aby ho nikdo nesehnal, může stěžovat, že jsme ho neoslovili? Získat kontakt byl problém. Fax nám dal člověk, který ho sice má, ale od Kundery má zakázáno ho novinářům dávat.Mnoho lidí tedy o Dvořáčkovi nevědělo. Na policii mohl jít například Kunderův přítel Miroslav Dlask, který mohl na Dvořáčka žárlit. Proč by ho ale raději neudal anonymně? Navíc je pravděpodobné, že udavač se musel policii prokázat. „Tehdy se totožnost ověřovala ještě víc než dnes,“ upozorňuje historik Prokop Tomek.

Podle Tomka záznam spolu s vyprávěním svědků dává dohromady věrohodný příběh. Víc by ho zajímalo, jaké mohl mít Kundera motivy. „Možná se lekl a šel věc nahlásit proto, aby se ani jemu, ani Dlaskovi nebo Militké nic nestalo,“ přemítá Tomek. „Mohl si například myslet, že nejde o skutečného agenta, ale o nějakou provokaci komunistické Státní bezpečnosti.“

Motivy mohly být ale ještě osobnější. Kundera Dvořáčka neznal, ale Dlask na starého známého své dívky, který má navíc přespat u ní na koleji, mohl žárlit. Mohl Kunderu požádat o kamarádskou službu.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat