Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lze stíhat exposlance za trafiky? Soud čeká, co mu řekne Nečas

Česko

  7:43
PRAHA - Nejvyšší soud dal Petru Nečasovi možnost, aby se vyjádřil k návrhu olomouckého vrchního státního zastupce Ivo Ištvana týkajícího se stíhání tří exposlanců kvůli trafikám. Expremiér ji chce využít, požádal ale o prodloužení lhůty na odpověď. Soud poté o návrhu rozhodne. Pokud dá zapravdu vrchním žalobcům, Nečas s největší pravděpodobností rozšíří okruh obviněných.

Jana Nagyoví odchází s Petrem Nečasem. foto: MAFRA- Dan Materna

Stejný dopis jako Nečas dostal i Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. "Týkalo se to všech, o které pan Ištvan žádal, zaslali jsme jim stejnou žádost," potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

ČTĚTE TAKÉ:


Narozdíl od Nečase již trio exposlanců soudu odpovědělo, bývalý premiér totiž dopis dostal později kvůli tomu, že soud neměl informaci, kam mu ho doručit. Na bývalé adrese v Rožnově pod Radhoštěm už nežije, poslaneckou ubytovnu již také využívat nemůže. "Dokonce jsme ani neměli informaci, že by měl zvoleného právního zástupce, nyní ho už má a komunikujeme bez problémů," vysvětlil Knötig prodlevu.

Nečas chce svého práva na vyjádření k věci využít, kvůli peripetiím s adresou nicméně požádal o prodloužení lhůty na vypracování. "Zřejmě mu bude vyhověno, tam není problém," předeslal mluvčí. Deník Právo informoval, že dopis jeho i novomanželku Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, rozlítit, kvůli čemuž odmítla ve středu vypovídat.

"Není mi patrno, že by se rozlítil. Akorát řekl, že má problém s doručováním," řekl serveru Lidovky.cz Nečasův advokát Josef Lžičař. Soudu s klientem odpoví. "Měli bychom se kvůli tomu sejít zkraje příštího týdne a odešleme to," avizuje právník s tím, že na Ištvanově žádosti nenechají nit suchou.

"Nezažil jsem, aby státní zástupce napsal Nejvyššímu soudu dvě varianty, jak by někdo mohl být stíhán a chtěl od něj stanovisko. To je skoro nesmyslné, přece za stav vyšetřování v této odpovídá orgán činný v trestním řízení, tedy policisté a státní zástupce," míní Lžičař.

Zároveň připouští, že Nečas s možným obviněním počítá. "Stíhání k němu vztahují, to bylo od začátku patrné ze sdělení obvinění ostatním. Jestli se Nejvyšší soud nějakým způsobem vyjádří, kde končí stíhatelnost a nestíhatelnost, že mu nadělí," myslí si advokát.

V kauze trafik je Nečasová (Nagyová) obviněna z toho, že jako šéfka úřadu vlády přislíbila úplatek ve formě postů ve státem řízených firmách tehdejším poslancům Tluchořovi, Fuksovi a Šnajdrovi. Trojice potom opustila poslanecké lavice, čímž umožnila schválení daňového balíčku. S Nečasovou pak  kvůli tomu všichni tři skončili ve vazbě.

Poslance ale v létě Nejvyšší soud vyňal s odkazem na imunitu z pravomocí orgánů činných v trestním řízení, Nejvyšší státní zastupitelství pak jejich obvinění zrušilo. Ištvan pak požádal Nejvyšší soud, aby posoudil rozsah poslanecké imunity.

"Lze shrnout, že jednání osob, v němž je spatřováno výše popsané podezření ze spáchání trestné činnosti, se neodehrálo v Poslanecké sněmovně ani v jejích orgánech (z menší části se sice některé schůzky uskutečnily na půdě Poslanecké sněmovny, avšak v rámci soukromých jednání, nikoli v rámci jednání pléna či orgánů Poslanecké sněmovny) a nespočívá ani v postihu za hlasování, resp. ve způsobu výkonu jejich mandátu," napsal Ištvan.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat