Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lži u soudu s Rathem. Žalobce kvůli křivé výpovědi míří na několik svědků

David Rath versus Petr Jirát. Kdo z nich má pravdu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath versus Petr Jirát. Kdo z nich má pravdu? | foto: MAFRA

PRAHA V kauze Davida Ratha zřejmě přibudou další obvinění, tentokrát ale z řad svědků. I když prozatím nechce být konkrétní, žalobce Petr Jirát serveru Lidovky.cz potvrdil, že několik svědeckých vystoupení před soudem skončí trestním oznámením kvůli lhaní.

V září 2013 jeho výpověď chvílemi působila veselí v soudní síni. Projektant Richard Bártík se totiž ocitl ve složité situaci. Podle obžaloby to byl právě on, kdo navýšil cenu projektu na opravu zámku v Buštěhradu. Tak, aby zbylo na úplatky pro Ratha s Petrem Kottem a Kateřinou Pancovou.

Bártík se při tříhodinovém grilování hodně zapotil a podle očekávání se do své promluvy i zamotal. Když měl například objasnit, proč o projektu detailně jednal s tehdejší ředitelkou kladenské nemocnice Pancovou (dnes Kottovou), tvrdil, že kolem jezdila na koni a proto jí zámek zajímal. Jeho výpověď pak úplně pohořela při konfrontaci s odposlechy.

Právě jeho vystoupení by mohlo být žhavým kandidátem na trestní oznámení, ačkoliv Jirát se to zdráhá potvrdit. „Opravdu žádná jména zatím říkat nebudu. Musím si to nejdříve probrat, kdo by připadal v úvahu. Zkonfrontovat výpovědi s odposlechy,“ řekl Jirát serveru Lidovky.cz. Popotahovat kvůli křivé výpovědi plánuje nicméně hned několik lidí.

Z jeho dalších slov lze ale dedukovat, že zaměstnanci středočeského hejtmanství z Rathovy éry se bát nemusí. „Samozřejmě, že si mohu myslet, že řada činovníků krajského úřadu o úplatcích věděla, ale nepředpokládám, že doktor Rath chodil po chodbě a každému vykládal, že bere úplatky. Takže pokud říkali, že o tom nevěděli, mluvili zřejmě pravdu. Já si ale myslím, že o tom minimálně tušili. To jim však nedokáži,“ uvažuje Jirát.

Trestní oznámení podle něj přichází v úvahu až po vynesení pravomocného rozsudku. „Potom podám oficiálně trestní oznámení na Obvodní zastupitelství pro Prahu 5, kde sídlí soud. Vše doložím přepisy odposlechů, protokolem z jednání soudu. Tím to pro mě končí, oni jsou povinni se jím zabývat,“ nastínil žalobce svůj postup. Větší část obžalovaných si prvoinstanční rozsudek již vyslechla, Ratha a administrátorku zakázek Lucii Novanskou čeká verdikt ve čtvrtek.

Důsledné sledování toho, zda svědci u soudu mluví pravdu, je v české justici poměrně nové. Soudci sice tuto možnost měli, ale zavalení tisíci stranami dokumentů k tomuto kroku přistupovali zřídka. Nyní ale nastává obrat.

Jak nedávno informoval server Lidovky.cz, kvůli křivé výpovědi už čelí obvinění dva aktéři dalšího ostře sledovaného případu Martina Půčka, který opilý za volantem zabil na Smíchově studentku. Mladíkovi kamarádi měli podpořit jeho výpověď, že před jízdou nepil ani nebyl pod vlivem drog. Z konfrontace s videozáznamem však vyplynulo, že Půček před jízdou s přáteli pil pivo i tvrdý alkohol a na stole měli kokain. (ČTĚTE VÍCE)

Lži u českých soudů

Ještě donedávna platilo, že lži u českých soudů v minulosti procházely poměrně často. Například v roce 2003 obvinila policie z tohoto skutku 90 lidí. O rok později to bylo 138 osob a v roce 2006 pak 169 lidí.

Trestný čin „křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku“ (§ 346) řešila policie za rok 2014 ve 282 případech. Za trestný čin nadržování (§ 366) to bylo 24 případů.

  • za rok 2014 řešila policie dle § 346 celkem 282 případů (podle § 366 celkem 24 případů)
  • za rok 2013 řešila policie dle § 346 celkem 217 případů (podle § 366 celkem 21 případů)
  • za rok 2012 řešila policie dle § 346 celkem 313 případů (podle § 366 celkem 17 případů)
  • za rok 2011 řešila policie dle § 346 celkem 250 případů (podle § 366 celkem 19 případů)
  • za rok 2010 řešila policie dle § 346 celkem 159 případů (podle § 366 celkem 13 případů)
Justiční stráž Krajského soudu v Ostravě přivedla obžalovaného Petra Kramného.

  • Pro křivou výpověď půjde k soudu i Petr Kramný, který čelí obvinění z vraždy své manželky a dcery v Egyptě. Při rozhodování o vazbě totiž tvrdil, že na něj policie tlačila a čelil prý i ponižování. Vyšetřování ale nic takového nepotvrdilo.

  • Obvinění pro křivou výpověď padlo například i v kuřimské kauze týraných sourozenců Ondřeje a Jakuba. Ze lži byla obviněna jejich babička Eliška Mauerová. Ta u soudu prohlásila, že Anička, za kterou se vydávala 33letá Barbora Škrlová, je nalezenec ze Vsetína.
  • Také sekretářka lidoveckého expředsedy Jiřího Čunka Marcela Urbanová byla stíhána pro křivé svědectví. Lhala o tom, jak Čunek jako vsetínský starosta přijal úplatek v hodnotě půl milionu korun. Její výpověď byla sice nepravdivá, ale podle šetření tak neučinila úmyslně.
  • Z křivé výpovědi byl obviněn i patnáctiletý chlapec z Břeclavi. Ten si totiž vymyslel, že ho napadla skupinka Romů a zmlátila ho. Tuto svou výpověď opakoval několikrát, až se ukázalo, že si vše vymyslel. Chlapec se ve skutečnosti zranil pádem ze zábradlí v panelovém domě, lékaři mu pro závažná zranění museli odebrat ledvinu.


Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?