Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

M’gladbach a Drážďany? Nebe a dudy

Česko

PRAHA Má zkušenosti s fotbalem v obou částech Německa, a i když se nyní věnuje futsalu a podnikání, zachytil se bývalý reprezentant Ivo Ulich (34) drápky v Dynamu Drážďany. Pro klub třetí ligy vyhledává talenty v Česku a na Slovensku.

* LN V Drážďanech jste působil v letech 2006 až 2008, jenže nevyšel návrat do druhé ligy a vy jste uzavřel kariéru. Hořký konec?

To ne, ale profesionálního fotbalu už bylo dost a je třeba se věnovat rodinné firmě. Na Drážďany ve zlém nevzpomínám, na zápasy chodilo 15 000 diváků, což bylo prima.

* LN Ale zažil jste tam i několik nepříjemných příhod s fanoušky, před dvěma lety mužstvo dokonce ohrožovali ultras v kuklách. Cítil jste nebezpečí?

Napřed ano, vraceli jsme se z tréninku a oni na nás vybafli, hodili dělobuchy a křičeli. Ale dali tak najevo nespokojenost s výsledky. Pak jsme diskutovali a uklidnilo se to.

* LN Loni dokonce fanoušci vykopali na tréninkovém hřišti Dynama „pro výstrahu“ jedenáct hrobů. To je tam běžné?

Tohle zrovna ne, ale nadávky a výhrůžky ano. Podobné problémy řeší i jinde. V tom je rozdíl mezi východní a západní částí Německa.

* LN Uvažoval jste o tom, z čeho ten rozdíl pramení?

Je to dané ekonomickou situací, výchovou... Na východě jsou mladí kluci často bez práce, navíc je tam zakořeněný neonacismus. Na západě se lidé chodí na fotbal bavit.

* LN Před Dynamem jste čtyři roky hrál v bundesligové Borussii Mönchengladbach – mohl byste tato působiště porovnat?

To je nebe a dudy. Zázemí klubu, diváci, kultura na stadionu... Rozdíl je obrovský. V Mönchengladbachu na nás taky pískali, ale to bylo všechno. Ale rozdíl v zázemí už tak velký nebude.

* LN Sehnaly snad Drážďany movitého sponzora?

Několik. A stadion, který byl už roky opravdu hrozný, se přestavuje „za jízdy“. Zatím pojme 16 000 diváků a v obou utkáních teď bylo plno. Otevírat se bude 15. září, přijede Schalke a na tribuny se vejde 35 000 diváků. Už je vyprodáno.

* LN Takže nastanou lepší časy?

Jen se vedení musí věnovat klubu, jak má, a nesmí docházet k tunelování jako dřív. A taky se musí uhradit dluhy z minulosti. Myslím, že Drážďany by se s takovým zázemím jednou mohly usadit v nejvyšší soutěži dlouhodobě.

* LN Nyní ale hrají ve třetí lize...

Chce to čas. A mimochodem – už dnes je jasné, že jde o nejbohatší třetí ligu na světě. Z prodeje televizních práv kluby inkasují po 800 000 eur, za rok to bude milion.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...