130 let

Maďaři začali rozdávat pasy

Česko

BUKUREŠŤ Ve městě Kluž v rumunském Sedmihradsku převzalo prvních padesát představitelů tamní maďarské menšiny dekrety o udělení maďarského občanství ve zjednodušeném řízení jako druhého občanství k původnímu rumunskému, které zůstává v platnosti. Mezi nimi dekret převzal i protestantský duchovní László Tökés, který se jako „revoluční pastor“ významně podílel na povstání z roku 1989, jež vedlo k pádu komunistického režimu Nicolae Ceauseska. „Je to nejšťastnější okamžik mého života a posledních 90 let vůbec, protože hojí rány způsobené Trianonskou smlouvou, která nás odtrhla od Maďarska,“ řekl Tökés při přebírání dekretu na maďarském konzulátu v Kluži.

Udělení občanství symbolizuje opětné duchovní spojení Sedmihradska s Maďarskem, uvedl biskup. Poděkoval maďarské vládě Viktora Orbána, že prosazením možnosti poskytovat občanství příslušníkům maďarských menšin v zahraničí „napravila katastrofu z roku 2004“. Tehdy malý zájem Maďarů hlasovat o této problematice v referendu zhatil přijetí podobného zákona prosazovaného tehdejší vládou.

Rumunsko, na rozdíl například od Slovenska, proti udělování druhého občanství svým etnickým Maďarům nic nenamítá. „Nemáme žádné námitky proti zákonu, který menšinám v jiných zemích dává právo na občanství mateřské země,“ řekl rumunský prezident Traian Basescu loni v říjnu. „Takový zákon je symbolem vzájemné důvěry,“ dodal. V Rumunsku žije 1,4 milionu Maďarů.

Rumunsko samo obdobný zákon také má. Využívají ho především občané sousedního Moldavska, ať už se považují za Rumuny, kterými kdysi byli, nebo ne. Usnadňuje jim totiž cestu do EU za prací.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás