Nový maďarský premiér Gordon Bajnai (41) přebírá vládní otěže v zemi, která nemá daleko k bankrotu. Nejen kvůli globální krizi.
Sám Bajnai předvídá letošní propad růstu HDP až o šest procent.
Další odhady hovoří o tom, že nezaměstnanost v tomto roce bude atakovat desetiprocentní hranici.
Statisícům domácností slábnoucí forint prudce zdražil splátky úvěrů v zahraničních měnách. Kupní síla obyvatelstva tak klesá.
První zlověstný indikátor už je tu: v prvním čtvrtletí se prodej nových aut v Maďarsku propadl o třetinu, přičemž za celý rok se očekává propad poloviční.
Země jede tvrdě na dluh s několikamiliardovou pomocí od mezinárodních institucí.
Bajnai včera představeným záchranným balíčkem vyrazil dech i nenapravitelným optimistům.
Lidé zaměstnaní ve státní sféře nedostanou dva roky ke svému platu ani forint navíc. Ruší se bonusy typu třináctý plat apod. Stejné okleštění čeká penzisty. Na třináctý důchod si budou muset nechat zajít chuť. „Tahle vláda nebude populární,“ avizoval bez vytáček Bajnai v rozhovoru pro list Népszabadság.
Nejde totiž jen o platy, ale i o výdobytky štědré sociální politiky. Nemocenská se sníží ze 70 na 60 procent a rodinné přídavky se budou vyplácet jen do 20 let věku dítěte, pokud studuje. Od července stát domácnostem výrazně omezí kompenzace plateb za plyn, dálkové vytápění atd. Bajnaiho ministři hodlají zvýšit DPH z 20 na 25 procent. Základní potraviny a služby by měly být zdaněny „jen“ 18 procenty.
Nová vláda počítá s tím, že se jí na rozpočtových výdajích letos podaří ušetřit úctyhodných 400 miliard forintů (zhruba 44 miliard korun) a v roce příštím dokonce 900 miliard. „Vyžaduje to odříkání. Od každého,“ prohlásil včera Bajnai. Na důkaz toho, že skutečně od každého, si kabinet v pátek odhlasoval snížení svých platů o 15 procent.
Je otázka, koho toto „sebeobětování“ v Maďarsku dojme. Opoziční pravicový Fidesz, jehož podle průzkumů podporuje 70 procent voličů, soustavně zpochybňuje manažerské schopnosti Gordona Bajnaiho, nestraníka v „dresu“ socialistů.
„Průměrnou rodinu vládní balíček připraví až o 30 tisíc forintů měsíčně,“ varuje opoziční politik Péter Harrach. „Tahle vláda nás chce přivést do hrobu,“ dodává opozici blízký deník Magyar Nemzet. Do toho se navíc ozývá ulice. „Už bylo dost kasino kapitalismu,“ hřímali opoziční předáci na sobotní demonstraci v centru Budapešti.
Bajnai svůj záchranný plán nicméně tvrdě brání dál, přestože ani tvrdá opatření nemusí zabránit rozkladu veřejných financí.
Důvěra investorů v ozdravení maďarské ekonomiky je ochromena. Agentura Standard & Poor’s snížila rating dlouhodobých závazků Maďarska na stupeň BBB minus z dosavadní známky BBB, čili země nemá daleko k srovnání s rozvojovými zeměmi. Předchozí vláda Ference Gyurcsánye lobbovala za změkčení podmínek pro přijetí eura. Brusel dal ovšem Budapešti jasně najevo, že země, jejíž vlády si státní kasu pletly s dárkovým košem, nemá na výjimky nárok.
***
Lidé zaměstnaní ve státní sféře nedostanou dva roky ke svému platu ani forint navíc