Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Made in China

Česko

POZNÁMKY

Čína se stává globální velmocí. Víme o ní dost?

To, že se Čína právě stala největším světovým vývozcem, není ani úplné překvapení, ani nějaký rozhodující, absolutní primát. Velikostí HDP Čína předstihla Německo už v roce 2007 a její letošní export není rekordní. To, že Čína vyšoupla Německo z nejvyšší příčky právě v disciplíně, která je pro německou ekonomiku tak důležitá, ovšem stojí za zaznamenání.

Ani jedna ze zemí by se nestala takovým exportérem, kdyby něco neuměla dobře a efektivně dělat, o tom není sporu. Nelze ovšem taky přehlížet, že obě jsou součástí problému globální ekonomické nerovnováhy. Z pohledu běžného selského rozumu je zdravější vyvážet a šetřit než si půjčovat kapitál, dovážet zboží a případně to kompenzovat vývozem služeb či „výrobků“ typu filmu Avatar. Jenže je tu jeden zádrhel, o kterém se tolik nemluví: státy jako Německo a Čína ty utrácivé země potřebují - protože co by si jinak se svým zbožím počaly? Takže se nemůžou tvářit, že ony jsou v současné globální krizi úplně nevinné. Jejich přebytky obchodní bilance a úspor si od problému nelze odmyslet.

Jinak je to další ze zpráv, které nám vykreslují to, o čem ani nepochybujeme - že Čína se stává globální velmocí. Nárůst vlivu ve všech možných oblastech bude zákonitě následovat. Víme toho o ní dost? Ponětí o Číně je u nás rozděleno mezi dvě skupiny. Jedna na slovo Čína reaguje slovy lidská práva. Druhá jezdí do Číny kupovat zboží a objednávat výrobu svého vlastního. Ty skupiny spolu ani moc necítí potřebu komunikovat. Přitom se toho zajímavého, o čem bychom měli vědět, v Číně odehrává určitě daleko víc.

Čtěte „Čína se poprvé...“ na straně 19

Autor: