Naděje pro malou Madlenku. Léčba zabírá, dál se ale hledá vhodný dárce

Autor:
  16:49aktualizováno  16:49
Léčba nemocné Madlenky, která trpí poruchou krvetvorby, probíhá podle ideálního scénáře. Podle jejího otce Lukáše Přibyla ale její kostní dřeň stále netvoří dost krvetvorných buněk. Dál tedy pokračuje hledání vhodného dárce. Příběh dívky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti.
Dvouletou Madlenku se snaží zachránit celé Česko, vhodného dárce zatím nenašla.

Dvouletou Madlenku se snaží zachránit celé Česko, vhodného dárce zatím nenašla. | foto: Daruj život

Malá pacientka nemocnice Motol Madlenka se týdny potýká s nemocí poruchy krvetvorby. Nyní se ale ukazuje, že současná léčba zabírá a její tělo opět samo tvoří krvetvorné buňky.

„Zatím stále nemá hodnoty, které bychom potřebovali, ale také jsme teprve v polovině léčby – a ta zatím probíhá podle ideálního scénáře. Dosavadní výsledky lékaři označují za úspěšné,“ vzkazuje Lukáš Přibyl, otec Madlenky.

„Díky tomu se bude Madlence snižovat množství léků a částečně uvolňovat relativně striktní hygienická opatření. Spolu s tím dojde i k lehkému uvolnění v nízkobakteriální dietě. Madlenka si tak bude moci po dvou a půl měsících sundat respirátor při procházce venku, dát si rajčata a v noci se nebude muset budit na další dávku léků,“ dodává.

Přibyl se účastnil akce v pražské zoo věnované darování kostní dřeně. Pořádal ji Český registr dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje.

Paralelně s léčbou ale stále probíhá i hledání vhodného dárce. „Pokračujeme pro případ, že by transplantace nakonec byla nutná. V Česku ale aktuálně čeká na svého zachránce dalších 18 dětí a 32 dospělých pacientů, kteří zatím štěstí neměli a nutně potřebují najít své identické dvojče,“ uvádí lékařka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Jana Švarcová.

Podmínku vstupu do registru:

  • věk od 18 do 40 let věku (do 41. narozenin) – dárce je registrován do 55 let včetně
  • výborný zdravotní stav
  • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
  • hmotnost více než 50 kg
  • veřejné zdravotní pojištění platné v ČR
  • ochota pomoci jakémukoli pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí
  • ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
  • ochota věnovat svůj čas a pohodlí

Aktuálně registr hledá vhodného dárce pro padesát lidí. „Děkujeme všem, kdo se zaregistrovali. Čím více lidí je v registru, tím větší je šance na nalezení vhodného dárce. Od začátku roku se do našeho registru přihlásilo už 9 121 nových dobrovolníků. Jen za poslední dva měsíce, po zveřejnění příběhu Madlenky, se zaregistrovalo téměř devět tisíc lidí,“ říká Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

„Z těchto nově zapsaných zatím nikdo kostní dřeň nedaroval – na to je to příliš krátká doba. Některé z nich ale už nyní testujeme jako možné dárce pro konkrétní pacienty. I proto další náborové akce plánujeme v průběhu roku napříč republikou, aby měl možnost zapojit se opravdu každý, kdo chce pomoci,“ dodává Kuříková.

Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.