Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Madoffovy věci skončily v aukci

Česko

Dražba vynesla téměř milion dolarů. Jedná se o zlomek peněz, o které podvodník klienty připravil

NEW YORK Osobní věci amerického finančníka Bernieho Madoffa odsouzeného za podvod a jeho manželky Ruth byly v sobotu vydraženy za téměř milion dolarů, což mnohonásobně předčilo očekávání. Soudní úředník Roland Ubaldo, který na aukci dohlížel, to označil za dobrou zprávu pro oběti Madoffových finančních podvodů.

„Je to ale jenom zlomek peněz, o které kvůli němu ti lidé přišli,“ řekl. Mnohem větší výtěžek se očekává v úterý, kdy budou na Floridě draženy Madoffovy lodě. Dále se pak budou prodávat také nemovitosti na Manhattanu a v Palm Beach. Osobní věci se objeví ještě nejméně na dvou dalších aukcích.

Konečné sumy na sobotní aukci často dvojnásobně překonaly vyvolávací ceny. Například za baseballovou bundu klubu New York Mets s vyšitým Madoffovým jménem na zádech, jejíž dražba začala na 720 dolarech (12 200 korun), kupec nakonec zaplatil 14 500 dolarů (247 500 korun). Je pikantní, že majitelé tohoto klubu Fred Wilpon a Saul Katz patří k obětem finančníkových podvodů.

Madoffův prsten absolventa Hofstraské univerzity, dražený původně za 360 dolarů, byl nakonec prodán za 6000 dolarů (102 000 korun). Za diamantové náušnice finančníkovy manželky Ruth, jejichž hodnota byla odhadnuta na 21 400 dolarů, kupec zaplatil 70 000 dolarů (1,2 milionu korun).

Dražbu, která se konala na Manhattanu, zorganizoval aukční dům Gaston&Sheehan. Mezi přítomnými vládlo vzrušení, protože si mohli koupit věci člověka, který je kdysi svým bohatstvím mnohonásobně převyšoval.

Jednu sadu Madoffových golfových holí získal správce finančních fondů z New Jersey Charlie Blumenkehl za 3600 dolarů. „Chtěl jsem prostě hole s Bernieho jménem, ale doufám, že se z nich nic nepřenese na moje podnikání. Mé fondy si vedou o moc lépe než ty jeho,“ řekl.

Překvapením aukce byl neúspěch jedněch ze 17 Madoffových náramkových hodinek značky Rolex. Ačkoli se jejich cena odhaduje až na 85 000 dolarů, neznámý kupec je získal za 65 000 dolarů (1,1 milionu korun). Pro hodinky si na aukci přišel i Silvio, který byl ochoten prozradit jen své křestní jméno. Nekoupil ale nic, protože bylo vše moc drahé. Jedny z hodinek Rolex z roku 1931 se dokonce neprodaly vůbec, protože nikdo z přítomných nenabídl ani minimální požadovanou cenu 35 000 dolarů.

Mezi přítomnými nechyběl ani majitel internetového obchodu Estatebuyer Alan Richardson. „Je to směšné. V obchodě eBay si můžete mnoho z těchto věcí koupit levněji. Odhadní ceny tady jsou správné, ale lidé to až pětinásobně přeplácejí jen proto, že to patřilo Madoffovi,“ řekl.

Jednasedmdesátiletý Madoff byl odsouzen ke 150 letům vězení za zpronevěru až 65 miliard dolarů (asi 1,17 bilionu Kč), které patřily klientům jeho investiční společnosti Bernard L. Madoff Investment Securities.

Manželka Ruth sice z ničeho obviněna nebyla, ale dohodla se s úřady na tom, že i ona se vzdá majetku výměnou za to, že jí federální úřady nechají 2,5 milionu dolarů, které údajně nejsou spojeny s manželovou nezákonnou činností.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...