Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Mafián' Němec se brání: Ministr Pospíšil je lhář a demagog

Pavel Němec, exministr spravedlnosti a také údajný 'justiční mafián' | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Němec, exministr spravedlnosti a také údajný 'justiční mafián' | foto: ČTK

PRAHA Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec obvinil současného ministra resortu Jiřího Pospíšila ze lži, demagogie a propagandy. Reagoval tak na Pospíšilovo rozhodnutí zrušit smlouvy mezi ministerstvem a advokátní kanceláří, ve které Němec působí.

Exministr spravedlnosti Němec obvinil Jiřího Pospíšila ze lží v Otázkách Václava Moravce. Právě 'na férovku v televizní debatě' si to chtěl Němec s Pospíšilem rozdat. Toho se ale nedočkal. Podle Pospíšilovy mluvčí Veroniky Ludvíkové ministra Václav Moravec do svého pořadu nepozval. Poskytnutého času ale Němec i tak řádně využil a pustil se do ministra pěkně zostra.

"Jednalo se o mistrovství lži, demagogie a propagandy," zhodnotil Němec vystoupení Pospíšila po boku premiéra Petra Nečase na tiskové konferenci, kde ministr oznámil rušení smluv s Němcovou advokátní kanceláří.

Rovněž zopakoval, že se mu současný ministr mstí. Důvod? "Jiří Pospíšil zřejmě nesnese nikoho, kdo byl jeho předchůdcem nebo nástupcem," uvedl svoji domněnku Němec. Jinak si prý nedokáže vysvětlit Pospíšilovy kroky na ministerstvu, které podle něj vyjdou daňové poplatníky draho.

"Pořad jsem neviděl, takže se k výrokům pana Němce nebudu vyjadřovat. Nevidím ani jediný důvod k tomu, abych vůbec na tyto věci reagoval. Navíc je zcela evidentní, kde je pravda," řekl LN Jiří Pospíšil.

Čtěte také:

Nečas jen nemá informace
S Nečasem se do osobní konfrontace pouštět nechce. Podle Němce neměl k dispozici nestranné informace. "Předseda vlády nemá relevantní informace a budu rád, když si je obstará z nestranných zdrojů," řekl Němec.

Zrušených smluv ale ve výsledku nelituje. "Mít uzavřenou smlouvu s někým, kdo vystupuje tak, jak jsme se přesvědčili tento týden, nemá cenu," uvedl. Státní zakázky advokátní kanceláře Němec, Bláha, Navrátilová (posledně jmenovaná je jeho sestra) podle něj tvoří jen asi pětinu.

Němec: Nejsme pijavice
Na zrušených smlouvách podle Němce bude tratit především stát. Advokátní kancelář totiž uzavírala se státem výhodné smlouvy. "Privátní klientela platí sazby vyšší, než které účtujeme státu. Nejsme pijavicí přisátou na státu, to je nesmysl," bránil se Němec.

Ačkoli dříve odmítal zveřejnit, kolik peněz advokátní kancelář od státu inkasuje, tentokrát se pustil do hrubých odhadů. Podle něj jsou čísla asi pětinová oproti těm, které uvedl ministr Popíšil. "Částka 10 milionů je nesmyslná a nadsazená. Fakturace za čtyři roky se pohybovala kolem dvou milionů korun," odhadl Němec.

Němec však neskrýval rozhořčení nad zrušením tendru na náramky pro domácí vězení. Podle něj je lež, že by on nebo někdo z advokátní kanceláře měnil podmínky tendru, jak tvrdí Pospíšil. "Pokud pan premiér Nečas v této věci Jiřímu Pospíšilovi přitakává, tak by si nejdříve měl ověřit fakta," neodpustil si tentokrát výtku na účet premiéra.

Rozčarován je Němec i z plánu Vězeňské služby ukončit s jeho advokátní kanceláří právní služby. "Tendr na právní služby jsme vyhráli a naše nabídka byla navíc nejlevnější," připomněl Němec. Avšak i tuto soutěž Pospíšil zpochybnil a jeho kritiku generální ředitelství Vězeňské služby zřejmě vyslyší.

Podle Němce není nic špatného na tom, když coby bývalý ministr spravedlnosti získává tendry od tohoto úřadu. Je podle něj lepší, když lidé jako on 'pracují pro stát', než aby se ocitli 'na druhé straně' a informace z ministerstva využívali proti státu.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!