Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mafiáni už přes telefon nemluví, počet napíchnutých přístrojů klesá

Mafián s mobilem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mafián s mobilem | foto: Shutterstock

PRAHA Je podzim roku 2006. Dva měsíce před senátními a komunálními volbami. Policie slyší, co do telefonu říká politik Ivan Langer, Jan Vidím či elitní detektiv Jan Kubice. Poslouchá je policejní inspekce, která se tak snaží zjistit, jak se na veřejnost dostala Kubiceho zpráva o prorůstání zločinu a politiky. Celkem kvůli tomu napíchla 46 lidí, mezi nimi i malé děti.

Politici napříč politickým spektrem se tehdy dušovali, že vše vyšetří, padnou tresty a nesmyslným odposlechům do budoucna zabrání. První předsevzetí jim nevyšlo. Vyšetřování skandálu totiž vyšumělo do ztracena: dva policisté dostali směšné kázeňské tresty, žalobce a soudce, kteří záměr policistů napíchnout i žáky posvětili, vyvázli zcela bez trestu.

Druhá část slibů vyšla politikům o něco lépe. Počet nasazených "policejních uší" klesal. Stejně tak i loni. Z analýzy odposlechů za rok 2009, kterou mají Lidové noviny jako první k dispozici, vyplývá, že detektivové napíchli čtyři a půl tisíce linek, což je o pět set úkonů méně než předloni.

Paralelně s úbytkem odposlechů ale přibylo "sledovaček" lidí. Loni policisté sledovali vůbec nejvíce za poslední čtyři roky: oproti roku 2007 přibylo takových úkonů o třetinu.

Počet odposlechů

rok 2004 rok 2005 rok 2006 rok 2007 rok 2008 rok 2009
9610 odposlechů 7330 odposlechů 7599 odposlechů 5491 odposlechů 4973 odposlechů 4571 odposlechů

Nabourání soukromí však nevedlo pokaždé k usvědčení zločinců. V pětině případů je poslouchání cizích hovorů či sledování zcela k ničemu. Jen polovinu kauz vyšetřovatelé uzavřeli obžalobou.

"Šestnáct procent bylo vyřízeno neefektivním způsobem, u 28 procent spisů je předpoklad, že se povede podat obžalobu, ve více než padesáti procentech skončilo návrhem na podání obžaloby," píší autoři zprávy.

Zločinci se nesvěřují. A šifrují

Spíše než k rozpletení velkých korupčních kauz slouží odposlechy k vyjasnění násilných trestných činů, obchodů s drogami či při pátrání po ukradených autech.

Menší počet odposlechů dávají autoři analýzy do souvislosti s novelou z roku 2008, která zpřísnila podmínky, za jakých mohou policisté cizí telefon poslouchat. Odborníci mají ale ještě jiné vysvětlení: zločinci si podle nich do telefonu už málokdy něco důležitého řeknou. A policisté to vědí.

Policejní 'sledovačky'

rok 2006 rok 2007 rok 2008 rok 2009
2754 sledování 2463 sledování 2740 sledování 3279 sledování

"Poté, co se odposlechy tak medializovaly, používají jiné kanály, hlavně Skype nebo mrtvé schránky," míní bezpečnostní expert Tomáš Šmíd z Masarykovy univerzity. A když už telefonují, umí policii odposlech zkomplikovat. "Řada velkých ryb se umí odposlechům bránit," tvrdí někdejší náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

"Buď do telefonu informace neříkají, nebo si pořizují kryptované přístroje," vysvětluje. Takové telefony umí zašifrovat obsah hovoru. Policie i jiné bezpečnostní služby potom jen těžko rozhovor dešifrují, jelikož na to nemají vybavení.

Jeho slova potvrzuje i nedávno medializovaný případ, kdy důstojníci BIS přesvědčovali spolumajitele softwarové firmy, jež nabízí šifrování telefonních hovorů, aby zabudoval do softwaru chybu, která by umožnila šifru mobilů probourat.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...