Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magické osmičky na Ořechovce

Česko

FESTIVAL

PRAHA Dnes začíná v pražském kině Ořechovka přehlídka Magických osm, která se zaměří na známější i zapomenuté snímky zpracovávající témata z našich dějin. K roku 1918 se vracejí snímky Hvězda zvaná Pelyněk Martina Friče (1964) a Zborov (J. A. Holma, Jiří Slavíček, 1938). Události roku 1938 připomíná Uloupená hranice (1947) Jiřího Weisse.

Pohnuté okolnosti roku 1948 jsou zpracovány jak nezapomenutelně invenčním způsobem Vojtěcha Jasného ve snímku Všichni dobří rodáci (1968), tak tendenčně ve filmech Vítězný lid (Vojtěch Trapl, 1977) nebo Výstraha (Miroslav Cikán, 1953).

Podobně rozdílný pohled na rok 1968 nabídnou snímky Žert (Jaromil Jireš, 1968), Spřízněni volbou (Karel Vachek, 1968) a Tobě hrana zvonit nebude (Vojtěch Trapl, 1975).

Kvidění budou i dva dokumenty: Dějiny na osm Václava Táborského a V srdci Evropy Drahoslava Holuba. Přehlídku uzavře ve středu večer francouzský snímek Doznání s Yvesem Montandem a Simone Signoretovou, který se vrací k procesu s Rudolfem Slánským z roku 1952.

Přehlídku doprovodí výstava dobové politické satiry, kterou připravil kreslíř Josef Kobr Kučera. Všem projekcím budou předcházet krátké úvody filmových historiků. Podrobnosti o přehlídce jsou na www.kino-orechovka. cz. Na všechny projekce je vstup zdarma.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.