Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Magistrát obcházel zákon

Česko

  7:56
PRAHA - Na pražském magistrátu funguje zcela nekontrolovaný a podle právníků možná i nezákonný způsob rozdělování peněz. Magistrát ročně přiděloval desítky milionů korun na kulturní projekty, aniž by tyto částky schválilo zastupitelstvo.

Budova magistrátu v Jungmannově ulici. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

O tom, kdo dostane peníze, donedávna rozhodoval u projektů takzvaného spolupořadatelství pouze radní, který má na starosti kulturu. Radní si pro tyto případy dokonce vytvořili zvláštní pravidla, podle kterých stačil právě souhlas jediného radního. Tyto interní zásady mají LN k dispozici.

Kdo s takovou nezákonnou praktikou začal jako první, není jasné. Zdroje z magistrátu říkají, že je to věc několika posledních primátorů. Podle ředitele odboru kultury a památek Jana Kněžínka to tak chodilo nejméně posledních pět let.

Celá záležitost vyplynula na povrch, když se LN začaly zajímat o to, kdo a z jakých peněz postaví plánovanou sochu Sigmunda Freuda na Kozím plácku na Starém Městě. V této souvislosti LN získaly smlouvu o spolupořadatelství Prahy při oslavách 150. výročí narození Freuda. Vyplývá z ní, že firma Communication Works získala od města na freudovské akce 2 miliony 300 tisíc korun.

Tato smlouva ale podle právníků není v pořádku. Podle zákona o hlavním městě Praze může magistrát přidělit částky nad 2 miliony korun jedině tehdy, pokud to schválí zastupitelstvo na svém zasedání. Zastupitelům se ale nejen případ s Freudem, ale ani další peníze schválené na projekty podporované městem formou spolupořadatelství nepředkládaly.

Podle právníků, které LN oslovily, je takové jednání nezákonné, možná i trestné. „Mohl by to být trestný čin porušování povinnosti při správě svěřeného majetku. Tam je sazba v případě značné škody od 6 měsíců do 5 let vězení,“ řekl právník Oldřich Choděra. Podobný názor má i advokát Josef Lžičař.

Celý článek najdete v tištěných LN