Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Magistrát podepsal s Haguessem dodatky smlouvy k Opencard

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Pražský magistrát dnes podepsal s firmou Haguess dodatek smlouvy k Opencard. Společnost, která je hlavním dodavatelem sporné Opencard, městu zajistí bez zaplacení licence dalších 260 tisíc karet. Snížit se tak má cena jedné karty na 1280 korun. Na tiskové konferenci to dnes řekl primátor Pavel Bém (ODS).

"Jednání byla v posledních třech nebo čtyřech týdnech mimořádně tvrdá," řekl Bém. Dodatek podle něj má devět bodů.

Smlouva dále mění licenční podmínky. Kromě Prahy a Haguessu může do projektu vstoupit i třetí strana. Magistrát tak může od 1. července podepsat smlouvu i s jinými poskytovateli služeb. Dosavadní smlouvy s firmou Haguess jako nevýhodné kritizovaly všechny tři prověrky, které si magistrát zadal zpracovat. Již v prosinci náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) uvedl, že se s firmou dohodl na změně smluvních podmínek.

Firma Haguess je také kritizována kvůli neprůhledné vlastnické struktuře, její akcie jsou psány na majitele, vlastníci se proto mohou nekontrolovatelně měnit. Podle primátora Pavla Béma (ODS) vedení společnosti slíbilo, že na své středeční valné hromadě změní akcie na jméno.

"Samozřejmě z toho nemůžeme být nadšeni," řekl k výsledkům jednání ředitel Haguess Petr Stránský. Dodal, že firma ze svých požadavků nakonec ustoupila kvůli výhledu do budoucnosti.

"Pokud lze snižovat náklady na jednu kartu, znamená to, že zakázka byla naprosto vadná"

"Vracením peněz a snižováním původně domluveného rozpočtu pražský magistrát i firma Haguess fakticky přiznávají, že projekt Opencard je gigantickou ukázkou neschopnosti na straně jedné a tunelování veřejných prostředků na straně druhé. Pokud lze snižovat náklady na jednu kartu, znamená to, že původní zakázka byla naprosto vadná," napsala ČTK bývalá náměstkyně primátora Markéta Reedová (zvolena za SNK ED, nyní Věci veřejné), která ze své funkce odešla v prosinci.

Bém přiznal, že v projektu vše v pořádku nebylo. "Město udělalo v roce 2006 chybu," řekl. Kvůli tomu podle něj projekt ztratil rok času i hodnověrnost, vedení Prahy zaplatilo také politickou cenu. "Ta mě bolí ze všeho nejvíc," dodal.

Opencard dosud hlavní město stála podle jednoho z auditů 888 milionů korun, příjmy ale byly nulové. Ještě v roce 2008 přitom vedení magistrátu uvádělo, že se náklady do konce roku 2009 vrátí. Kontroloři také poukázali na řadu chyb při řízení projektu. Opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková v prosinci podala kvůli kartě trestní oznámení na neznámého pachatele. Podezírá ho ze spáchání sedmi trestných činů. Případem se již policie zabývá.

Kvůli chybám v projektu v prosinci odstoupil vedoucí odboru informatiky Václav Kraus, informatiku zároveň od náměstka Rudolfa Blažka (ODS) převzal dosavadní radní pro kulturu Milan Richter (ODS).

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!