Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Magistrátní úředník kvůli Konvičkově akci neodejde. Krnáčová ho potrestat nemůže

Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do... | foto: ČTK

PRAHA Úředník, který povolil hru Iniciativy Martina Konvičky na IS, nebude nijak potrestán. Podle pražského magistrátu k tomu není důvod. Šéfka úřadu Adriana Krnáčová (ANO) přitom v souvislosti s akcí mluvila o „naprostém selhání“ úředníka a ihned žádala o vyvození personálních důsledků. Sama tuto kompetenci ale nemá.

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) měla být akce Iniciativy Martina Konvičky, která se uskutečnila na konci srpna, úřadem zakázána. „Je to naprosté selhání toho úředníka a já z toho budu chtít vyvodit personální důsledky,“ vyslovila se bezprostředně poté, co členové iniciativy přijeli na náměstí s vojenským vozidlem, velbloudem a vlajkou Islámského státu a sehráli „divadelní představení“ na motivy teroristického útoku. Mezi přihlížejícími střelbou zexpanzních zbraní vyvolali paniku.

Po několika dnech magistrát přišel s jasným rozhodnutím: úředník zůstane bez sankce. Důvodem je podle informací stanovisko Chovancova resortu. „Ministerstvo vnitra ve svém stanovisku ve zkratce uvádí, že postup Magistrátu hlavního města Prahy byl správný, není tedy důvod přicházet k nějakým sankcím,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí úřadu Vít Hofman.

Sama ředitelka magistrátu Martina Děvěrová, která jako jediná může rozhodovat o postizích pro úředníka, nechtěla věc komentovat.

Podle ministerstva však není celá věc úplně bez škraloupu. Některé pasáže v ohlášení měly podle něj vzbudit pozornost. Tím ministerstvo naráželo například na to, že herci během „divadelního představení“, jak byla akce v dokumentu pojmenována, měli být podle hlášení „drobně maskovaní“. Jak a čím, už ale nebylo upřesněno. Pochybnosti mělo ale vzbudit třeba i používání expanzních zbraní se zvukovým efektem, airsoftové zbraně či imitace násilí. (více čtěte ZDE)

Pochybnosti jsou i nad tím jestli neměl magistrát shromáždění rozpustit dříve. „Je otázkou, jestli nemohl správní orgán reagovat na nastalou situaci rychleji a shromáždění ukončit již v prvních chvílích celého ‚představení‘, kdy mohl předvídat, jaké dopady může, vzhledem k místu a času shromáždění, tato ‚produkce‘ vyvolat,“ uvedl v dokumentu ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality David Chovanec.

Panika vypukla po začátku střelby a po vjezdu „džihádistů“ s vlajko Islámskou...
Martin Konvička (uprostřed) si dává po akci, při níž vyděsil desítky lidí, pivo...

Podle poradce primátorky nezměnila Krnáčová v souvislosti se sankcí pro úředníka názor. Chybí jí k tomu ale kompetence. „Paní primátorka nemá exekutivní moc, ona o tom nerozhoduje, to přísluší ředitelce magistrátu. A ta drží stanovisek, které má k dispozici,“ uvedl Martin Vodička. „Pořád si myslíme, že úředník mohl rozhodovat jinak, ale nejsme ti, kdo o tom rozhoduje,“ doplnil svou odpověď,

O akci na Staroměstském náměstí informovala i světová média. O útoku falešných „džihádistů“ například informoval americký New York Times. Extremista Martin Konvička totiž přijel21. srpna, v den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, do centra Prahy převlečený na džihádistu.

A zatímco se on a jeho příznivci bavili, řada lidí, převážně cizinců, v centru Prahy prožívala chvíle intenzivní hrůzy. Domnívali se, že jsou přítomni teroristickému útoku. Vůči Martinu Konvičkovi a jeho akci se vymezil i prezident Miloš Zeman. Podle něj se Konvička „ukázal jako magor“.

Tím však pozornost o extremistu vyučíjícího na Jihočeské univerzitě nezhlasla. Rušno je nyní i i kolem další akce plánované jeho iniciativou. Ta se má odehrát 11. září před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Bubenči. Primátorka Krnáčová chce na demonstraci IMK dohlédnout. „Já se chci určitě na tu akci osobně podívat a dohlédnout na to, aby se neopakoval scénář ze Staroměstského náměstí,“ uvedla.

Oznámení akce je podle ní formulováno tak, že ji nelze zakázat. Ministerstvo zahraničí už ale vyjádřilo obavy, které připomnělo odpovědnost státu za bezpečnost diplomatických zastoupení jiných států.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...